Wodociągi Zielona Góra uruchomiły ponownie fontanny miejskie. Z pewnością dodają one uroku naszemu miasto i cieszą oko spacerujących po zielonogórskiej starówce. Woda trysnęła w 3 miejscach, przed nami uruchomienie kolejnych. Pamiętajmy, że fontanny to element dekoracyjny miasta i jako takie nie służą zaspokajaniu pragnienia czy kąpielom dla ludzi.

W miniony, upalny weekend zostały włączone 3 fontanny, dwie przy Filharmonii i jedna przy Boh. Westerplatte. Wkrótce planowane jest  uruchomienie jeszcze dwóch pływających, na Wagmostawie i na Placu Sowińskiego.

fot. Igor Skrzyczewski UM

Jak czytamy w informacji podanej przez Wodociągi Zielona Góra fontanny same w sobie nie stanowią zagrożenia w czasie epidemii koronawirusa, chociaż mogą zachęcać do przebywania w ich pobliżu (tak uważa Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w piśmie skierowanym do Głównego Inspektora Sanitarnego). Zalecane są środki ostrożności takiej jak zachowanie zasad dystansu społecznego. Aby zwiększyć bezpieczeństwo Wodociągi dezynfekują wodę wewnątrz instalacji.

fot. Igor Skrzyczewski UM

Jednocześnie przypominamy, że zabroniona jest kąpiel w miejskich fontannach. Szczególnie należy pilnować dzieci, które w upalne dni rwą się do zabaw w wodzie. Miejskie fontanny nie służą do kąpieli, a nawet zwykłe moczenie stóp w fontannie może być szkodliwe dla naszego zdrowia, a szczególnie zdrowia dzieci, u których układ odpornościowy nie jest w pełni rozwinięty.

dg - WZG