Przed nami upalny tydzień. Temperatury w Zielonej Górze sięgać będą nawet 32 stopni Celsjusza. Słońce i ciepło to wspaniała rzecz i nieodłączny element lata, jednak tak wysokie temperatury mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach.

Dziś i kolejne dni w Zielonej Górze zapowiadają się bardzo gorące. Napływają komunikaty i ostrzeżenia meteorologiczne, a wszystko po to byśmy byli bezpieczni. Ostrożności nigdy za wiele, dlatego przypominamy najważniejsze zasady, gdy żar leje się z nieba.

Przede wszystkim podczas upałów należy pamiętać o dzieciach i seniorach, i otoczyć ich szczególną opieką. Wyjście z domu osób starszych i najmłodszych, zabawa na powietrzu lub spacer zalecane są rano oraz późnym popołudniem, a nawet wieczorem. Należy unikać wyjścia z domu między godziną 10.00 a 15.00 i pamiętać o nakryciu głowy: kapeluszach, chustach i czapeczkach.

Nie zapominajmy o zwierzakach, które także ciężko znoszą wysokie temperatury. Zapewnijmy im zacienione miejsce i wodę.

W upały pamiętajmy też o nawadnianiu organizmu, czyli pijemy dużo wody. Chrońmy skórę przed promieniowaniem UV używając kremów z filtrem, a także w miarę możliwości korzystajmy z cienia i schładzajmy ciało poprzez zimne kąpiele. Ubierajmy lekkie i przewiewne ubrania. Unikać należy długotrwałego przebywania na słońcu, wysiłku fizycznego oraz spożywania alkoholu.

Skutkiem przegrzania organizmu jest udar cieplny, określany inaczej porażeniem cieplnym, Szczególnym jego rodzajem jest udar słoneczny, czyli przegrzanie wskutek silnego nasłonecznienia.

W przypadku gdy zaobserwujemy u siebie lub u kogoś osłabienie, złe samopoczucie, należy wezwać pogotowie.

(dg)-WZG