Różowe parasolki były dzisiaj nie tylko atrybutem marszu, ale także wyjątkowo funkcjonalnym, wyróżniającym gadżetem w sam raz na jesienną słotę. W deszczowy, sobotni poranek głównymi ulicami zielonogórskiego deptaka przemaszerowały kobiety, po raz kolejny zwracając uwagę na profilaktykę raka piersi. Stąd oczywiście różowy kolor wydarzenia.

Różowy marsz, to preludium do kolejnego Kongresu Kobiet, który już po raz jedenasty organizowany jest na Ziemi Lubuskiej. Jest on jednym z cyklu działań na rzecz profilaktyki raka piersi wpisującym się w samorządowy program “Lubuszanie skutecznie przeciw nowotworom”, który w założeniu ma podnosić świadomość na temat potrzeby wykonywania  badań – w tym właśnie mammografii.

Tegoroczny – 11. Kongres Kobiet będzie tradycyjnie poświęcony sprawom kobiet w szeroko rozumianym kontekście, w tym między innymi z punktu widzenia samorządu i samorealizacji kobiet na tym polu. Podczas kongresu nie zabraknie również czasu na rozmowy o modzie oraz jej stuletniej tradycji w Polsce, a także na dyskusje i warsztaty prozdrowotne. Kongres kobiet odbywa się w Urzędzie Marszałkowskim. Potrwa do późnego popołudnia.