Nowy budynek Muzeum Ziemi Lubuskiej postawiono od strony podwórza i połączono ze starym. Teraz specjalistyczne brygady i muzealnicy zajmują się instalowaniem ekspozycji. Zmiany są ogromne! Ich symbolem będzie renesansowy portal z nieistniejącego pałacu w Przytoku. To prawdziwy skarb. I najważniejszy element nowego holu placówki.

– Trafił do nas jeszcze przed wojną. Niemcy ustawili go na tyłach starostwa powiatowego, które kiedyś mieściło się w naszym gmachu. Przez lata stał na podwórzu – opowiada Leszek Kania, dyrektor muzeum. – Niestety, miejskie powietrze mu nie służy. Jest wykonany z piaskowca. W latach 2006-2007 został rozebrany i poddany częściowej konserwacji. Później ukryto go w magazynie.

– Wtedy go demontowałem, teraz ponownie składam w całość – śmieje się Tomasz Filar, konserwator zabytków. – Będzie pięknie wyeksponowany.

Renesansowy portal z nieistniejącego pałacu w Przytoku powstał w 1596 r. To jedyny taki zabytek w Zielonej Górze. Będzie centralnym elementem nowego holu muzeum – fot. Tomasz Czyżniewski ŁZ

– Jeszcze musimy wypełnić spoiny i portal będzie gotowy – Maja Błażejewska (pracuje razem z T. Filarem) odsuwa osłony z folii i zapala dodatkowe oświetlenie. Zabytek można oglądać od dołu, z poziomu parteru lub od góry, z poziomu pierwszego piętra. Jego górny fragment przechodzi przez kondygnacje.

Jesteśmy w nowym holu muzeum. Portal stoi centralnie, na wprost wejścia. Za nim ściana ze szkła z widokiem na zieleń. Przez portal widać niewielkie drzewko.

– Specjalnie jest tak posadzone, by było je widać przez portal. To wiśnia japońska – śmieje się dyrektor Kania. – Nasadziliśmy nowe drzewa i co najważniejsze, podczas rozbudowy ocaliliśmy większość starych drzew. Niestety, musieliśmy wyciąć jeden, chory dąb.

Leszek Kania został właśnie po raz kolejny mianowany dyrektorem Muzeum Ziemi Lubuskiej. Cel nadrzędny jego drugiej kadencji – skończenie rozbudowy placówki. – W 2022 r. będziemy obchodzić 100-lecie powstania muzeum, na pewno zorganizujemy ciekawe obchody – zapowiada. Ta rocznica zbiegnie się z 800-leciem powstania miasta – Fot. Tomasz Czyżniewski ŁZ

Dyrektor jest zadowolony, bo zmorą muzeum był niewielki hol. W nim otwierano większość wystaw. Gdy przychodziło więcej osób, nie mogły się pomieścić, niektórzy goście musieli stać w drzwiach. Teraz problemu nie będzie, bo nowy hol jest dwa razy większy od starego.

Projekt rozbudowy muzeum powstał w 2008 r. Budowa ruszyła w 2017 r. Jest finansowana z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu województwa. Całość ma być gotowa pod koniec września. Będzie kosztować 20 mln zł.

Nowy fortepian trafił na scenę sali koncertowej. Trzeba było kilkunastu krzepkich mężczyzn, by go tam umieścić! – Fot. Alicja Błażyńska/MZL

Najbardziej widocznym nowym i już gotowym „eksponatem” jest fortepian marki yamaha. – To wysokiej klasy instrument koncertowy. Podobny sprzęt ma jedynie filharmonia i uniwersytet – cieszy się L. Kania. Jest już na swoim miejscu, czyli na scenie nowej sali przeznaczonej na występy, konferencje i spotkania. Możliwe będą tu również projekcje filmów. Dotychczas takie imprezy organizowano w Sali Witrażowej, która nadal służyć będzie tym celom.

Dzięki rozbudowie, muzeum zyskało ok. 1.000 mkw. nowej powierzchni wystawowej. Razem z dyrektorem idziemy na pierwsze piętro – poświęcone historii miasta i regionu. Koncepcję ekspozycji przygotowali: Longin Dzieżyc, Izabela Korniluk, Anita Maksymowicz i Grzegorz Wanatko. Zacznie się od przedwojennej historii miasta i poprzez pierwsze osadnictwo powojenne poprowadzi nas aż po czasy nam najbliższe. To ma być bardzo nowoczesna ekspozycja wykorzystująca różne multimedialne rozwiązania.

Muzeum dotąd pokazywało kilka makiet dawnej Zielonej Góry. Teraz będzie to jedna makieta łącząca tradycyjnie ustawiane klocki z animacjami komputerowymi. – Mamy też nagrania rozmów z pierwszymi osadnikami. Będą do posłuchania – dodaje dyrektor. Idziemy wąskim korytarzem. Wraz z nami wędruje dźwięk. Słychać np. stuk maszyny do pisania. Taki eksponat znajdzie się w gablocie, w tej chwili jeszcze pustej.

Na drugim piętrze znajdzie się ekspozycja sztuki współczesnej będącej m.in. efektem Złotego Grona, które przed laty organizowano w Zielonej Górze.

Elewacja nowego budynku muzeum – Fot. Tomasz Czyżniewski ŁZ
Tomasz Czyżniewski - ŁZ