Stary most w Cigacicach za 12 mln zł odnowi konsorcjum firm z Wrocławia. Na czas robót przeprawa będzie zamknięta.

Most otwarto 29 kwietnia 1925r., czyli blisko 95 lat temu. Wyprodukował go Zakład Konstrukcji Stalowych i Mostowych Beuchelt & Co. z Zielonej Góry. Czas jednak zrobił swoje. Przeprawa wymaga kompleksowego remontu. Ze względów bezpieczeństwa w zeszłym roku wprowadzono zakaz wjazdu pojazdów powyżej 3,5 tony. Na moście obowiązuje ruch wahadłowy. Była groźba zamknięcia ruchu dla pojazdów kołowych. Mieszkańcy Cigacic, głównie rolnicy protestowali, bo żeby dostać się do swoich pól musieli mocno nadrabiać drogę.

Z pomocą przyszedł poseł Jerzy Materna, który skutecznie lobował za modernizacją mostu. Udało się zdobyć 12 mln zł z rezerwy budżetowej. A że remont wyceniono na 15 mln zł, brakującą kwotę solidarnie zadeklarowały dorzucić miasto i starostwo.

Na ogłoszony pod koniec zeszłego roku przetarg wpłynęło 6 ofert. Wykonawca miał być znany do końca roku. Firmy zażyczyły sobie jednak od 12 do nawet 46 mln zł. Z uwagi na tą rozpiętość cenową, oferenci dostali dodatkowy czas na potwierdzenie zaproponowanych cen. Komisja przetargowa wybrała ofertę za 12 mln zł. Firmy mają jeszcze czas na odwołanie, dlatego umowa z wykonawcą zostanie podpisana za ok. dwa tygodnie.

Jeżeli pogoda będzie łaskawa, roboty wkrótce ruszą.

Mieszkańcy Zielonej Góry, Cigacic i Sulechowa muszą liczyć się z utrudnieniami. Na czas remontu zostanie zamknięty ruch również dla pieszych. Prace powinny zakończyć się do listopada 2021 r.

fot. Piotr Jędzura ŁZ