Nowy żłobek przy al. Wojska Polskiego ruszy 14 września. Trwają ostatnie przygotowania do uruchomienia placówki. Wnętrza robią wrażenie!

Pod koniec sierpnia zajrzeliśmy do środka. Naszymi przewodniczkami były Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych w magistracie i Katarzyna Cichocka, szefowa Żłobka Miejskiego nr 1, działającego przy ul. Wandy. Nowy żłobek będzie filią „jedynki”. Wcześniej funkcjonował tu „Ślimaczek”, żłobek niepubliczny.

Nabór do nowej miejskiej placówki z uwagi na pandemię koronawirusa był wyłącznie elektroniczny. Żłobek  mieszczący się w zabytkowej willi przyjmie w tym roku 36 maluszków od 5 do 18 miesiąca życia – będą to dwie grupy (po 15 i 21 dzieci). Dla starszaków miejsce w żłobku znajdzie się od września 2021 r. Docelowo w placówce będzie się uczyć i bawić ok. 100 dzieci.

fot. Piotr Jędzura ŁZ

– Zainteresowanie naborem było spore – przyznaje dyrektor K. Cichocka. – W tym roku zagospodarowany został parter budynku.  W przyszłym roku zaadoptujemy pierwsze piętro, choć część pomieszczeń jest już gotowa. Naszą dumą jest też piękny park, który ma być zrewitalizowany.

Zwiedzamy wnętrza. Ściany są już dawno pomalowane, podłogi wyłożone. Co nieco trzeba jednak jeszcze posprzątać, udekorować i poprawić. Na korytarzu wielki portret małej modelki, dziewczynka pięknie się uśmiecha – zachęca rówieśników i ich rodziców do odwiedzin. Dzielna ekipa wśród której są bezdomni, w ten sposób wracający do życia w społeczeństwie, uwija się jak w ukropie. W końcu meble same się nie poskręcają.

Prace w żłobku pochłonęły ok. 180 tysięcy złotych. – Miasto wystąpi do rządu o dofinansowanie w ramach programu „Maluch plus” – wyjaśnia W. Haręźlak. – Aby mieć szansę na wsparcie, trzeba rozbudowywać żłobek, a my tworzymy filię placówki przy ul. Wandy, dlatego jestem dobrej myśli. Jak się uda, dostaniemy przynajmniej 20 tys. złotych na każde dziecko. Ponadto poprosimy urząd marszałkowski o dodatkowe 4 mln zł.

Haręźlak dodaje, że budynek otoczony parkiem ma spory potencjał. – Obok funkcjonują domki rodzinkowe, w budynku po byłym Domu Dziecka znajdzie się Dom Samotnej Matki. Pieniądze na ten cel przekaże nam wojewoda lubuski.

fot. Piotr Jędzura ŁZ
(rk)