W środę (9.09) o godz. 17.00 zostanie otwarta wystawa poświęcona działalności Winnicy Gostchorze.

Ekspozycja to kolejna prezentacja odradzających się tradycji winiarskich w regionie w ramach cyklu  „Winnice lubuskie. Wczoraj i dziś”.

fot. Muzeum Ziemi Lubuskiej
fot. Muzeum Ziemi Lubuskiej

Gostchoze to miejscowość położona na wschód Krosna Odrzańskiego. Właścicielem jednej  z największych lubuskich winnic jest Guillaume Dubois. Urodził się w Paryżu, ale jego dziadkowie ze strony matki pochodzili z okolic Poznania. Przez wiele lat pracował w paryskim biurze podróży specjalizującym się w organizacji polowań, w tym również na terenie lubuskiego. Osiedlił się w okolicy Krosna Odrzańskiego, gdzie w 2009 r. dokonał pierwszych nasadzeń.

fot. Muzeum Ziemi Lubuskiej
fot. Muzeum Ziemi Lubuskiej

„ Lektura książek Bogdana Kresa utwierdziła go w przekonaniu, że w warunkach klimatycznych naszego regionu winiarze powinni skupiać się na produkcji białych win musujących wytwarzanych tu już w okresie przedwojennym – napisali organizatorzy wystawy. – W 2014 roku wyprodukował pierwszą małą partię wina musującego Gostart. Wino to spotkało się z bardzo dobrą oceną pracowników laboratoriów w Szampanii oraz polskich znawców wina. W kolejnych latach trunki produkowane przez Guillaume’a były wielokrotnie nagradzane podczas konkursów i degustacji”.

Obecnie w Gostchozu na obszarze ponad 11 hektarów Dubois uprawie cztery odmiany winorośli, wśród których dominuje Riesling.

(rk)-WZG