Święto Zielonej Góry zaplanowano od 5 do 13 września. W tym roku z uwagi na epidemię koronawirusa Winobranie zmienia program, miejsca wydarzeń i formułę. Nie zabraknie jednak gwiazd na koncertach, tym razem tylko zielonogórskich i stoisk winiarskich.

– Długo zastanawialiśmy się jak tegoroczne Winobranie powinno wyglądać – mówi prezydent Janusz Kubicki, który na konferencji na Placu Teatralnym pojawił się w maseczce w barwach miasta (żółte, białe i zielone) –  Na pewno będzie inne niż zwykle. Musimy pilnować, aby wszyscy byli w maseczkach.

Bachus, czyli aktor Marcin Wiśniewski założył maseczkę czarną, bo jak tłumaczył ze śmiechem czarny kolor wyszczupla. – Bardzo się cieszę, że pomimo tej wyjątkowej sytuacji Dni Zielonej Góry się jednak odbędą – mówił Bachus. – Zachowamy wszelkie środki ostrożności. Nie planuję tylu spacerów co zawsze, ale często spotkacie mnie w Miasteczku Winiarskim w sąsiedztwie ratusza – zapowiedział.

fot. Piotr Jędzura ŁZ
fot. Piotr Jędzura ŁZ

Agata Miedzińska, szefowa Zielonogórskiego Ośrodka Kultury przekonywała, że dobrej zabawy, tańca i muzyki na pewno nie zabraknie. Plac Teatralny zaprosi na wydarzenia artystyczne w godz. 14.00-23.00.

Lokalne sery i wina

Zdzisław Strach, prezes spółki Centrum Biznesu nie ukrywał, że z uwagi na sytuację epidemiczną w tym roku na deptaku pojawią się tylko 134 stoiska handlowe. Dla porównania w 2019 r. było ich ok. 400. – Z naszej propozycji skorzystało 59 kupców, w tym 14 winiarzy – wyliczał Z. Strach. – Na placu koło pomnika św. Urbana ustawi się dziesięć stoisk z produktem regionalnym. Kupimy tam lokalne sery, wina, miody, wędliny i twórczość ludową.

Na Wzgórzu Winnym będzie działać Piwniczka Winiarska.

Najmłodsi skorzystają z Lunaparku na placu Bohaterów.

Tradycyjnie najważniejszym punktem świętowania będzie Miasteczko Winiarskie z 30 winnicami, przeznaczone do degustacji, rozmów o winie i spotkań z winiarzami. Aby umilić gościom wizyty w okolicach ratusza, przygotowano otwarty dla wszystkich degustujących „(nie)winny Ogródek”, w którym codziennie w godzinach 16-20 usłyszymy muzykę od zielonogórskich DJ-ów.

fot. Piotr Jędzura ŁZ
fot. Piotr Jędzura ŁZ

 

Nowością będą mobilne wizyty Bachusa w dzielnicy Nowe Miasto, czyli „Winobraniowa Winnica Bachusa”. Bachus wraz ze swoją świtą oraz animatorami z Akademii Tradycji, odwiedzi kilka dzielnic, w których wspólnie zamierzają m.in. deptać winogrona i przygotują wino. Bachus przywiezie ze sobą niezbędny do tego sprzęt i upominki dla najmłodszych.

Czeka też pojedynek na bąbelki między Polską a Niemcami, podczas którego będziemy wybierać najlepsze wino musujące.

Jarmark jak co roku zagości na deptaku. Ze względu na odległości, które należy zachować, będzie on mniejszy niż w poprzednich latach. Ofertę zaprezentuje 134 wystawców.

Plac Teatralny sercem Winobrania

Sercem tegorocznego Winobrania stanie się Plac Teatralny, gdzie stanie Scena Winobraniowa. To tu odbędą się wszystkie koncerty, pokazy taneczne i przedstawienia teatralne. Tylko koncerty Filharmonii Zielonogórskiej zaplanowano przed siedzibą placówki.

fot. Piotr Jędzura ŁZ
fot. Piotr Jędzura ŁZ

Na scenie pokażą się artyści związani z Zieloną Górą. Usłyszymy między innymi zespół Raz Dwa Trzy, Melę Koteluk, Misie Furtak czy LUC-a. Będzie z nami Big band Uniwersytetu Zielonogórskiego z Krzysztofem Kiljańskim, oraz wielu innych artystów z Zielonej Góry. Każdy odnajdzie w tym programie coś dla siebie.

Imprezy towarzyszące Winobraniu to między innymi „4-kąty w wigwamie”, czyli animacje dla dzieci w Ogrodzie Botanicznym czy Winobraniowe Breakowisko – pokazy taneczne w podwórku Żeromskiego.

fot. Piotr Jędzura ŁZ
fot. Piotr Jędzura ŁZ

Zabraknie tradycyjnego korowodu winobraniowego.

Harmonogramy wszystkich działań można znaleźć na stronach www.zok.com.pl, www.winobranie.zgora.pl  oraz stronie Miasta. Zapraszamy również na profile facebook: winobranie oraz zielonogórski ośrodek kultury. Tam znajdziecie dużo ciekawych relacji, również z backstage-u.

Ważne! Zarówno na terenie Placu Teatralnego jak i Jarmarku obowiązkowo zasłaniamy usta i nos!

Materiały organizatorzy
Materiały organizatorzy
(rk)-WZG