Biblioteka Pana Kleksa rozpoczyna nowy projekt edukacyjny skierowany do najmłodszych czytelników Norwida. Jeżeli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, dzieci i młodzież zmierzą się w konkursie pięknego czytania.

W ramach projektu zaplanowano XXI Przegląd Mistrza Pięknego Czytania 2020 pt. „Witaj Przygodo!”. Pieniądze na realizację zadania (2 tys. zł), przekazało Miasto Zielona Góra. Organizatorzy przekonują, że czytelnictwo jest jednym z najistotniejszych instrumentów rozwoju intelektualnego i emocjonalnego człowieka. Ważna jest edukacja czytelnicza od najmłodszych lat. Dzięki temu już małe dzieci sięgają po książki.

Konkurs to impreza cykliczna, ciesząca się dużą popularnością wśród młodych zielonogórzan. W ostatniej edycji wzięło udział ok. 300 dzieci i młodzieży ze wszystkich klas szkół podstawowych. Każdy z uczestników przygotował wcześniej wylosowany fragment tekstu i zaprezentował go jury. Teksty literackie, czytane podczas przeglądu, będą fragmentami książek wpisujących się w hasło tegorocznej edycji „Witaj Przygodo”. W każdej kategorii wiekowej komisja konkursowa wyłoni Mistrza Pięknego Czytania, wicemistrzów i osoby wyróżnione.

Organizatorzy planują galę w sali im. Janusza Koniusza biblioteki Norwida, gdzie laureaci dostaną dyplomy i nagrody. Oczywiście należy pamiętać, że w obecnej sytuacji epidemicznej, ze względów bezpieczeństwa, ta impreza może się nie odbyć.