Zwracam się do Pani Marszałek, aby deklarowane działania służyły zwiększeniu bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców województwa lubuskiego, a nie tylko Pani własnym interesom politycznym. Tak wojewoda lubuski Władysław Dajczak zareagował na poniedziałkową wypowiedź Elżbiety Polak – marszałek województwa lubuskiego.

Przypomnijmy, podczas spotkania z dziennikarzami Elżbieta Polak poinformowała, że wojewoda napisał do ministerstwa skargę na działania zarządu województwa lubuskiego. Chodzi o przekierowanie kwoty 50 milionów złotych z Lubuskiego Programu Operacyjnego na walkę z epidemią koronawirusa.

Oto pełna treść oświadczenia:

W związku z dzisiejszą wypowiedzią Pani Marszałek Elżbiety Anny Polak, podczas wideospotkania w urzędzie marszałkowskim, chciałbym gorąco zaapelować do Pani Marszałek i kierowników podległych jej jednostek o realną współpracę.

Przypisana mi przez Panią zła wola nie znajduje potwierdzenia w faktach. Wnioski o opinie przedkładane przez Panią, w celu realizacji projektów finansowanych z udziałem budżetu UE, były niezwłocznie opiniowane. Na pierwszy Pani wniosek z 17 marca odpowiedziałem już w dniu następnym. W pozostałych przypadkach było podobnie mimo, że wnioski były niespójne i nie uwzględniały potrzeb wszystkich placówek medycznych.

Podkreślam, że zgodnie z przepisami, zmiany w programach operacyjnych wymagają pozytywnej opinii rządu. Możliwość szybszego uruchomienia środków finansowych, umiejscowionych w programach unijnych, możliwa jest dzięki ułatwieniom ustawowym, zaproponowanym przez rząd.

Zwracam się do Pani Marszałek, aby deklarowane działania służyły zwiększeniu bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców województwa lubuskiego, a nie tylko Pani własnym interesom politycznym. Proszę, aby odcięła się Pani od postawy kolegów z klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej i włączyła się w działania, które mogą realnie wpłynąć na walkę z koronawirusem.

Manifesty polityczne nie pomogą naszym mieszkańcom!

W związku z dzisiejszą wypowiedzią Pani Marszałek Elżbiety Anny Polak, podczas wideospotkania w urzędzie marszałkowskim,…

Opublikowany przez Lubuski Urząd Wojewódzki Poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Maciej Noskowicz - Radio Index