Rząd dołoży 70-80 milionów złotych do budowy mostu na Odrze w Pomorsku.

Projekt wysoko oceniło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Pieniądze będą pochodzić z programu „Mosty dla regionów”. W ministerialnej puli do wydania było 2 miliardy złotych. Samorządy złożyły wnioski na dofinansowanie na łączną kwotę 4 mld zł. W pierwszym naborze na pomoc rządową nie załapały się mosty w Połęcku i Gościmcu, te powalczą o dotację w tzw. drugim rozdaniu.

Planowany most w Pomorsku będzie miał długość ok. 400 metrów. Dodatkowo po obu stronach przeprawy powstanie kilka kilometrów drogi. Obecnie, aby przedostać się na drugą stronę brzegu trzeba skorzystać z promu. Problem w tym, że z uwagi zbyt niski lub zbyt wysoki stan rzeki, silny wiatr, niedostateczną widoczność lub spływ kry, w ostatnich latach prom nie kursował: w 2016 r. – 83 dni, 2017 r. – 32 dni i w 2018 r. – rekordowe 163 dni!

Most ma umożliwić płynną komunikację z istniejącą siecią drogową regionu, łączyć się z drogą ekspresową S3. Co nie tylko może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu i skrócić czas przejazdu, ale i zaktywizować tereny inwestycyjnie i wpłynąć na rozwój ekonomiczny lubuskiego.

Budowa zajmie przynajmniej cztery lata. Wojewoda w ciągu miesiąca podpisze umowę z samorządem województwa lubuskiego. Dopiero później ruszy procedura przetargowa. Ten harmonogram jest ważny, bo to samorząd lubuski będzie współfinansował budowę mostu.
Na budowę przeprawy w Pomorsku, lubuskie otrzyma dofinansowanie na poziomie 80 proc. Całkowita wartość inwestycji zamyka się w kwocie 88 mln zł.

Wszystko jest na dobrej drodze – napisał na Facebooku prezydent Janusz Kubicki. – Uda się odciążyć ulicę Batorego. To jest oczywiście początek procesu inwestycyjny, który potrwa ładnych kilka lat.

Rozmawialiśmy z samorządowcami o przebiegu tras przez te mosty – mówił na specjalnie zwołanej konferencji, Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa. – Te spotkania doprowadziły do przygotowania właściwej dokumentacji. Postanowiliśmy podzielić się kosztami. Do tego potrzebna jest pomoc państwa. Mostów na Odrze mamy za mało – są tak naprawdę tylko dwa. To Słubice i Cigacice – podkreślił.

To są inwestycje wpisane do Wojewódzkiego Programu Budowy Dróg od wielu lat – dodawała marszałek Elżbieta Polak. – Zabiegaliśmy o środki finansowe na ich realizację z rezerwy Budżetu Państwa.

RK