W poniedziałek (25.01) o godz. 11.00 Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprosi na kolejne spotkanie z cyklu Studium Wiedzy o Sztuce i Historii. Tym razem z uwagi na epidemię, odbędzie się online.

Doktor Włodzimierz Kwaśniewicz przedstawi wykład pt. ,,Bitwa Warszawska 1920, czyli cud nad Wisłą”.  Jak przypominają organizatorzy w minionym roku obchodziliśmy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej uznanej przez brytyjskiego pisarza i polityka lorda Edgara Vincenta D’Abernona za 18. najważniejszą bitwę w dziejach świata. – (…) Gdyby Piłsudskiemu i Weygandowi nie udało się powstrzymać triumfalnego pochodu Armii Czerwonej w wyniku bitwy pod Warszawą, nastąpiłby nie tylko niebezpieczny zwrot w dziejach chrześcijaństwa, ale zostałoby zagrożone samo istnienie zachodniej cywilizacji. (..) – czytamy.

Kwaśniewicz opowie o zwycięskim czynie oręża polskiego i przebiegu wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna oraz pokaz szabli, która była bronią polskiej kawalerii w Bitwie Warszawskiej.

Dr Włodzimierz Kwaśniewicz jest historykiem, znawcą broni dawnej i uzbrojenia ochronnego, wykładowcą akademickim, twórcą i wieloletnim dyrektorem Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Zielonej Górze.

Wydarzenie będzie transmitowane on-line na muzealnym profilu facebookowym.

(rk)-WZG