Słynny ogórek, wyjechał z zakładów MW Jelczu pod koniec 1959 r. – pisze Tomasz Czyżniewski – Bardzo lubię zdjęcia tych pojazdów, zwłaszcza jak zostały uwiecznione na ulicach Zielonej Góry.

Zdjęcie profilowe Tomasza Czyżniewskiego, Obraz może zawierać: 1 osobaNie wiem czy wiecie, ale pierwszy autobus Jelcz 043, czyli słynny ogórek, wyjechał z zakładów MW Jelczu pod koniec 1959 r. Był produkowany na licencji czeskiej Skody. Ogórka wytwarzano aż do 1984 r.

Bardzo lubię zdjęcia tych pojazdów, zwłaszcza jak zostały uwiecznione na ulicach Zielonej Góry. Fotoreporter Czesław Łuniewicz stanął na ul. Sulechowskiej. Z jednego miejsca udało mu się uchwycić przejazd dwóch różnych ogórków. Na górnym turystyczny pojazd firmy Lubtour mknie w stronę miasta. Na dolnym ogórek, należący do PKS, z miasta wyjeżdża. Niestety nie udało mi się odczytać tablic z napisem, w którym kierunku jedzie. Do Sulechowa, Poznania czy może Gorzowa? 

Lata 70. Po lewej stronie jeszcze nie ma osiedla mieszkaniowego przy ul. Skłodowskiej.
#DawnaZielonaGóra #Niepodległości

Fot. Czesław Łuniewicz – zbiory Archiwum Państwowe w ZG

Przypominam, że w moich tekstach o dawnej Zielonej Górze, wykorzystuję również Wasze wspomnienia. Dopisanie uwag i wspomnień traktuję jako zgodę na publikację. W ten sposób razem możemy ciekawiej opowiadać o naszym mieście.

facebook Tomasz Czyżniewski