On to, czy nie on? Czy ktoś ma wątpliwości? Boga wina, nawet w maseczce na twarzy, rozpozna każdy zielonogórzanin! To szelmowskie spojrzenie, ten błysk w oku! Bachus gotowy do przejęcia władzy w mieście! – Będzie radośnie, ale i bezpiecznie – zapewnia król dobrej zabawy. Zaczynamy w sobotę, 5 września!

Niewiele jest chyba osób, które mając choć trochę władzy w ręku, oddałyby ją bez oporu… – A ja tak! I to bez chwili namysłu! – śmieje się prezydent Janusz Kubicki. I zaciera ręce, bo na kilka dni schowa się w cieniu Tego Który Przejmuje Panowanie. – Nadchodzę i nie zamierzam brać jeńców! Wszyscy mają jeść, pić i nie przestawać dobrze się bawić! To moje reguły! – zapowiada Bachus. Pozostały tylko niewielkie, jego zdaniem formalności, czyli przekazanie insygniów władzy. – Hola, hola, bez klucza do bram miasta, nie możesz rządzić w Zielonej Górze – stopuje J. Kubicki. – Ale bez obaw, mnie też zależy na tym, żeby mieszkańcy poczuli świąteczną atmosferę, więc klucz  dostaniesz.

Zabawa, śmiech i schowanie stresu do najgłębszej kieszeni, przydadzą się wszystkim… Koronawirus dał się nam we znaki. – Bawmy się, ale nie zapominajmy, że on cały czas tu jest. Nie dajmy mu zepsuć naszego święta. Dbajmy o siebie i innych. Nośmy maseczki, trzymajmy dystans, dezynfekujmy ręce – napominają obaj panowie.

Dość gadania! Czas zaczynać Dni Miasta! Inne niż dotychczas, odziane we wspomnianą maseczkę, lekko zdystansowane, ale… To jest Winobranie! Cieszmy się i świętujmy!

NA JEDNEJ SCENIE: MUZYKA, TANIEC, SPEKTAKLE, POKAZY
fot. Igor Skrzyczewski UM

Przyzwyczailiśmy się do dwóch Scen Winobraniowych – większej, na której królowały gwiazdy oraz mniejszej, gdzie najczęściej grali lokalni artyści i występowały zielonogórskie formacje taneczne. Jedną rozstawiano na pl. Powstańców Wielkopolskich, drugą koło ratusza. A w tym roku… Wszystko będzie inaczej! Koronawirus zamieszał także w lokalizacji i ilości scen imprezowych. Sercem tegorocznego święta ma być Plac Teatralny, gdzie stanie jedyna Scena Winobraniowa. Wystąpią na niej artyści związani z Zieloną Górą. Usłyszymy i zobaczymy między innymi (koncerty o godz. 20.00): Big Band Uniwersytetu Zielonogórskiego z Krzysztofem Kiljańskim (poniedziałek, 7 września), Misię Furtak (wtorek, 8 września), Mateusza Krautwurtsa (środa, 9 września), Melę Koteluk (czwartek, 10 września), L.U.C.-a (piątek, 11 września, zespół Raz Dwa Trzy (sobota, 12 września).

Wyjątkiem od reguły – czyli koncertów na Placu Teatralnym – będzie występ filharmoników. Muzycy, jak co roku zagrają na otwarcie Winobrania. Tym razem przed budynkiem Filharmonii Zielonogórskiej. W sobotę, 5 września, o godz. 19.00 usłyszymy „Kolorową symfonikę”, koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej pod batutą Czesława Grabowskiego. Muzykom towarzyszyć będą tancerze ze Szkoły Tańca Gracja.

Na Placu Teatralnym zagoszczą także tancerze, sportowcy, spektakle teatralne. Tu odbędzie się tak ważna i symboliczna dla Winobrania ceremonia przekazania kluczy do bram miasta. Prezydent odda władzę Bachusowi w sobotę, 5 września, około godz. 21.00. A zamiast tradycyjnego korowodu na zakończenie święta, w sobotę, 12 września około godz. 24.00 zobaczymy film „Idzie korowód”.

red - ŁZ