5 grudnia, o godz. 18.00, Centrum Nauki Keplera-Planetarium Wenus zaprasza na Czwartkowe Spotkania z Nauką. Będzie strasznie! Dowiemy się, czy Ziemi grozi katastrofa kosmiczna.

Dziesiątki milionów małych kosmicznych skał prawie nie zmieniło się od 4,6 mld lat. Dzięki planetoidom, kometom i meteoroidom, naukowcy wiedzą, skąd pochodzi woda i surowce, które umożliwiły życie na Ziemi. Podczas wykładu dr Michała Żejmo z Uniwersytetu Zielonogórskiego pt. „Planetoidy – czy Ziemi grozi katastrofa kosmiczna”,  poznamy sposoby obserwacji kosmicznych skał i dowiemy się w jaki sposób są badane. Zastanowimy się nad scenariuszami w przypadku możliwego spotkania takiego obiektu z naszą planetą. Czy kolizja doprowadzi do pięknego zjawiska, czy globalnej katastrofy? Czy możemy ją w jakikolwiek sposób przewidzieć?

Przed wykładem zaprezentuje się zespół Can Can Fly, biorący udział w konkursie CanSat 2020 pod skrzydłami CNK – Planetarium Wenus. To czwórka młodych licealistów z Zielonej Góry, których zadaniem jest zbudowanie minisatelity wielkości puszki po napoju. Opowiedzą o tym, co udało im się już zrealizować, i jakie zadania stoją jeszcze przed nimi.

fot. organizatorzy
fot. organizatorzy