Z uwagi na epidemię koronawirusa, tegoroczna 17. edycja Tygodnia Bibliotek po raz pierwszy odbędzie się w wirtualnej rzeczywistości. Biblioteka wojewódzka Norwida zapewnia jednak, że pomimo zmiany formuły wydarzenia, na pewno nie będzie nudno!

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, organizowany jest od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich we współpracy z bibliotekami wszystkich sieci. Zgodnie z tradycją, wydarzenie połączone jest ze świętem Dnia Bibliotekarza. Ogólnopolski program jego obchodów, zaplanowano w tym samym co zwykle terminie, czyli od 8 do 15 maja, tym razem wyłącznie online.

– Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek brzmi Zasmakuj w bibliotece, jego autorem jest Mariusz Nakielny, starszy kustosz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni – mówi Anna Urbańska, rzeczniczka biblioteki. – Autor uzasadnia wybór w następujący sposób: Zasmakuj w bibliotece, bo książką warto się delektować, smakujmy słowa, ciągle i wciąż od nowa. Korzystajmy z kalejdoskopu ofert dla naszych najważniejszych gości – Czytelników, by każdy z nich znalazł w bibliotece łakomy literacki kąsek. To dla Was entuzjastów literatury i kultury jesteśmy.

Jak dodaje A. Urbańska w obecnej trudnej sytuacji walki z pandemią, te słowa nabierają szczególnego znaczenia. – Nasza biblioteka swoją ofertę dla smakoszy literatury i kultury przeniosła do internetu wykorzystując zdalne kanały komunikacji: stronę internetową, media społecznościowe (Facebook, Instagram) oraz platformę YouTube – wylicza rzeczniczka. – To tu – systematycznie i w cyklach ph. #NonstopNorwid – pojawiają się nasze propozycje edukacyjne, literackie, czytelnicze, kulturalne.

Program pod hasłem #ZasmakujwBiblioteceNorwida, powinien przypaść do gustu nawet najbardziej wybrednym miłośnikom kultury.

Nie zabraknie lubianych przez czytelników – spotkań autorskich. Obecność zapowiedzieli już znakomici twórcy. Będą też debiutanci i promocje książek wydanych przez wydawnictwo biblioteki Norwida- Pro Libris. Wszystko w wersji online, dlatego warto zaglądać na wszystkie internetowe kanały komunikacji. Organizatorzy zapowiadają propozycje dla czytelników w każdym wieku.

TYDZIEŃ BIBLIOTEK ONLINE

8-15 MAJA 2020

  1. #ZASMAKUJwBIBLIOTECENORWIDA

 8 maja (piątek)

*    Wojewódzki Dzień Bibliotekarza i Bibliotek 2020 – uroczyste obchody online.

Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim i WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

8 maja, godz. 12.00, YouTube WiMBP w Gorzowie Wielkopolskim

 9 maja (sobota)

*  Quizy, rebusy, krzyżówki – związane z biblioteką, książką, filmem oraz muzyką dla czytelników umieszczane na Facebooku mediateki Szklana Pułapka.

9-15 maja, godz. 10.00, mediateka Szklana Pułapka

11 maja (poniedziałek)

*   Quiz w języku angielskim na temat USA– wśród osób, które prześlą prawidłowe odpowiedzi na adres: b.obcojezyczna@biblioteka.zgora.pl rozlosowane zostaną nagrody. Wręczenie po otwarciu Biblioteki w ramach programu ameryka@twojej bibliotece.

11 maja, godz. 10.00, Biblioteka Obcojęzyczna

*   Literackie oblicze Mediateki Szklana Pułapka, czyli poznaj autora – dzień z autorką  Joanną Szarańską na profilu na Facebooku.

11 maja, godz. 10.00 – 17.00, mediateka Szklana Pułapka

*  Zostań w domu z Pippi – o Pippi Pończoszance bohaterce książki Astrid Lindgren opowie Edyta Jungowska, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, producentka audiobooków dla dzieci z najlepszymi książkami Astrid Lindgren, właścicielka wydawnictwa Jung-off-ska.

11 maja – odc.1 “Pierwsze spotkanie”

12 maja – odc. 2 “Policjanci”

13 maja – odc. 3 “Szkoła”

14 maja – odc. 4 “Teatr”

15 maja – odc. 5 “Wycieczka”

16 maja – odc. 6 “Tata pirat”

17 maja – odc. 7 “Pożegnanie”

11-17 maja, godz. 11.00, Facebook Biblioteki

I Maraton Czytania online – czytanie na żywo wybranego fragmentu książki lub wiersza oraz oznaczenie w poście Biblioteki i umieszczenie hasztagu #IMaratonCzytania.

11-15 maja, godz. 12.00, Facebook Biblioteki

Opowieści na każdy tydzień – czytanie tekstów pochodzących z rożnych stron świata, opatrzonych grafiką i podkładem muzycznym.

11 maja, godz. 13.00, mediateka Góra Mediów

*Niewolnik w Europie – promocja debiutanckiej powieści Pawła Brola. Prowadzenie: dr Janusz Łastowiecki.

11 maja, godz. 18.00, Lubuskie Laboratorium Książki GreenBook

12 maja (wtorek)

* Spotkanie autorskie z Jakubem Żulczykiem, pisarzem, felietonistą, scenarzystą. Prowadzenie: Agnieszka Sobiak.

12 maja, godz. 18.00, YouTube Biblioteki Norwida

13 maja (środa)

*  Quiz na temat Niemiec – wśród osób, które prześlą prawidłowe odpowiedzi na: b.obcojezyczna@wimbp.zgora.pl rozlosowane zostaną nagrody. Wręczenie po otwarciu Biblioteki.

Współorganizator: Punkt Informacji Europejskiej “Europe Direct” Zielona Góra.

13 maja, godz. 10.00, Biblioteka Obcojęzyczna

*  Chatka Małgorzatki i Biblioteka Żółwia Franklina łączą siły!– zdobienie piernikowej książki online (konkurs dla dzieci z nagrodami).

13 maja, godz. 12.00, Filia nr 5

14 maja (czwartek)

* Pacynkowa Wieczorynka online – pacynka o wdzięcznym imieniu Rysiu zabierze wszystkie chętne dzieci w świat bajek, opowiadań i wierszyków. Wydarzenie w formie filmu możliwego do odtwarzania na profilu FB Biblioteki Pana Kleksa. Prowadzenie: Justyna Stachura.

14 maja, godz. 17.15, Centrum Biblioteczne dla Dzieci i Młodzieży – Biblioteka Pana Kleksa

* Czwartek Lubuski z Ewa Lipską, poetką i felietonistką, autorką wielu znakomitych tomików wierszy. Prowadzenie: ks. prof. Andrzej Draguła.

14 maja (czwartek), godz. 18.00, YouTube Biblioteki Norwida

15 maja (piątek)

*    Promocja najnowszego tomiku poezji Modlitwa spod znaku Ryb Agnieszki Ginko (Zielona Góra, ProLibris, 2020) – prapremiera na FB Biblioteki Obcojęzycznej. Poetka przeczyta wybrane wiersze z tomiku.

15 maja, godz. 10.00, Biblioteka Obcojęzyczna

E-recenzja wideo gry – recenzje pracowników Góry Mediów gier dostępnych w zbiorach biblioteki.

15 maja, godz. 13.00, mediateka Góra Mediów

*Spotkanie autorskie z Izabelą M. Krasińską, autorką powieści obyczajowych, nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej, pedagogiem specjalnym i logopedą, prowadzi blog książkowy Kate in bookland.

15 maja, godz. 17.00, mediateka Szklana Pułapka

fot. organizatorzy
fot. organizatorzy