Zielonogórscy policjanci z Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji Osób w ostatnim czasie zatrzymali aż 20 poszukiwanych osób, w tym 6 listami gończymi. Jeden z zatrzymanych mężczyzn został zatrzymany tuż po powrocie z Niemiec, gdzie ukrywał się od dłuższego czasu.

Zatrzymywanie osób poszukiwanych jest jednym z najbardziej pracochłonnych zadań Policji. Policjanci z Zespół Poszukiwań i Identyfikacji Osób komendy miejskiej w Zielonej Górze prowadzą rocznie kilkaset takich spraw. W ciągu roku poszukują nawet ponad 100 osób zaginionych, natomiast zdecydowaną większość spraw stanowią sytuacje, gdy osoby są poszukiwane na zlecenie sądów i prokuratur do prowadzonych spraw lub do odbycia kary pozbawienia wolności. Tylko w 2019 roku policjanci wszczęli ponad 600 spraw poszukiwawczych. Do tego należy dodać także sprawy prowadzone od lat, chociażby w stosunku do osób ukrywających się np. za granicą.

W ostatnim czasie zielonogórscy policjanci namierzyli i zatrzymali aż 20 poszukiwanych przez zielonogórskie prokuratury i sądy. Dzięki ich zatrzymaniu, będzie można zakończyć lub kontynuować bez przeszkód sprawy zawieszone od miesięcy, a czasami nawet od lat. Spośród dwudziestki zatrzymanych, w 6 przypadkach były to osoby poszukiwane na podstawie wystawionych listów gończych. Wszystkie te osoby, miały do odbycia kary pozbawienia wolności od 1 do nawet 7 miesięcy. Cała szóstka trafiła już do aresztów.  Jeden z zatrzymanych wiedząc, że jest poszukiwany listem gończym, ukrywał się przed policjantami na terenie Niemiec. Zielonogórscy kryminalni ustalili operacyjnie kiedy wróci do Polski i natychmiast go zatrzymali. Mężczyzna był bardzo zaskoczony.

Jednak poszukiwania prowadzone przez zielonogórskich policjantów nie ograniczają się tylko do terenu powiatu zielonogórskiego. Policjanci działają na terenie całego województwa, czy kraju, a dzięki podpisanemu Porozumieniu z Schengen oraz innym porozumieniom o współpracy z policjami innych krajów, polscy policjanci skutecznie odnajdują osoby zaginione czy poszukiwane na terenie innych państw. Tak było m.in. w przypadku zaginionej kobiety narodowości ukraińskiej, której zaginięcie zgłoszono w Zielonej Górze, a którą policjanci odnaleźli na terenie Ukrainy. Natomiast dzięki współpracy z policją włoską, zielonogórscy policjanci ustalili, że zaginiony, którego poszukiwali, zmarł we Włoszech.

materiały: KMP Zielona Góra