W czasie pandemii koronawirusa powinniśmy szczególnie dbać o higienę i czystość. Chodzi również o odpady, które produkuje każdy z nas. Zakład Gospodarki Komunalnej radzi, co możemy zrobić, aby zadbać o porządek, a jednocześnie – wyrzucać jak najmniej śmieci.

Pamiętajmy o tym, by robić przemyślane zakupy. Towarów w sklepach wystarczy dla wszystkich, a kupowanie na zapas może sprawić, że sporo rzeczy wyląduje później na śmietniku.

“Strach bardzo często jest złym doradcą. Na razie nic nie wiadomo o tym, żeby sklepy miały przestać działać, one cały czas działają, dostawy są robione na bieżąco. Nie kupujmy nie wiadomo jak dużo jedzenia, bo później niestety okazuje się, że jedzenie musimy wyrzucić. I nie dość, że tych odpadów jest dużo więcej niż zazwyczaj, bo siedzimy w domu i troszeczkę więcej konsumujemy, to jeszcze wyrzucamy jedzenie”Agnieszka Miszon, Zakład Gospodarki Komunalnej.

ZGK odbiera śmieci na bieżąco. Stara się działać zgodnie z harmonogramem. Aby pracownicy nie wywozili powietrza, warto zmniejszać objętość odpadów, np. zgniatać plastikowe butelki.

“Jeżeli nie będziemy w tych pojemnikach gromadzić powietrza, będzie więcej miejsca i będzie można więcej tych odpadów wyrzucić. Zachęcamy także, przede wszystkim mieszkańców domków jednorodzinnych, aby zaczęli kompostować odpady bio. My odpady bio odbieramy cały czas w brązowych workach, ale można spróbować zrobić samemu kompostownik”Agnieszka Miszon.

Powstrzymajmy się też przed robieniem wiosennych porządków i remontów. Nie będziemy musieli wówczas wyrzucać odpadów wielkogabarytowych, np. mebli. Punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, do których trafiały wcześniej takie śmieci, są zamknięte.

ZGK apeluje także o zawiązywanie worków na śmieci – zwłaszcza teraz, ze względów bezpieczeństwa.

Aleksandra Pietruszewska - Radi Index