To ostatni dzwonek dla twórców z naszego regionu. Jeszcze do piątku (17.01) mogą zgłaszać prace do Lubuskich Wawrzynów. Jak zawsze, nagrody te zostaną przyznane w trzech kategoriach: literackiej, naukowej i dziennikarskiej.

Konkurs prowadzi zielonogórska biblioteka Norwida wspólnie z biblioteką gorzowską. Przyjmuje publikacje od autorów, których łączy coś z województwem lubuskim.

– Jeśli chodzi o Wawrzyn Literacki, to autorzy też w jakiś sposób muszą być związani z regionem, ale wystarczy, że są na przykład związani przez miejsce urodzenia albo wydali swój tomik, czy prozę w jakimś lubuskim wydawnictwie – wyjaśnia Agnieszka Ginko, sekretarz Lubuskiego Wawrzynu Literackiego. – Oczywiście większość autorów zamieszkuje Ziemię Lubuską, województwo lubuskie i w ten sposób są związani. Ale zdarzają się też osoby, które kiedyś tutaj mieszkały, urodziły się i również zgłaszają prace do konkursu.

Poza głównymi nagrodami, czyli statuetkami Wawrzynów, wręczane będą dyplomy. Jurorzy mogą np. przyznać wyróżnienia za całokształt twórczości lub debiut.

– Kapituła może przyznać nagrodę za debiut, nagrodę specjalną dla dziennikarza poniżej 35. roku życia, za całokształt twórczości – mówi Anna Polus, sekretarz Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego. – W poszczególnych kategoriach dyplomów i wyróżnień może być zresztą więcej.

Galę wręczenia Lubuskich Wawrzynów zaplanowano 27 lutego.

Aleksandra Pietruszewska – Radio Index