Park Technologii Kosmicznych powstanie w Nowym Kisielinie. Działkę pod jego budowę samorząd województwa lubuskiego odkupi od Uniwersytetu Zielonogórskiego.

O budowie parku rozmawiano w urzędzie marszałkowskim. Obecny na spotkaniu z marszałek Elżbietą Polak, prezydent Zielonej Góry zadeklarował wsparcie dla realizacji inwestycji, w tym wydanie pozwolenia na budowę. – To kolejna dobra wiadomość dla miasta – komentuje Janusz Kubicki. – Zawsze wspieramy innowacyjną gospodarkę, czego najlepszym przykładem jest rozwój EkoEnergetyki. Liczymy na dziesiątki kolejnych, dobrze płatnych miejsc pracy.

Duże wątpliwości wzbudzał wybór miejsca, w którym powstanie park. Ostatecznie ustalono, że działkę pod budowę od Uniwersytetu Zielonogórskiego odkupi samorząd województwa lubuskiego.

Do października 2020 r. zakończą się wszystkie procedury przetargowe, poznamy też wykonawcę. Park Technologii Kosmicznych powinien zostać ukończony w czerwcu 2023 r.

Inwestycja będzie współfinansowana z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 i zrealizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Wartość projektu zamknie się w kwocie 60,7 mln zł, z czego z Unii Europejskiej na ten cel pójdzie 42 mln zł.

fot. Lubuski Urząd Marszałkowski
fot. Lubuski Urząd Marszałkowski