Poznaliśmy wyniki internetowej ankiety na zagospodarowanie kąpieliska w Ochli. Zagłosowało 1260 mieszkańców. Najczęściej wskazywali na piaszczystą plażę, gastronomię i teren do piknikowania. Niektórym zamarzył się drink-bar.

Kąpielisko w Ochli najlepsze lata ma za sobą. W obecnym kształcie powstało w latach 70. ubiegłego wieku. Teraz jest niemal całkowicie zużyte. Do wymiany nadają się betonowe płyty i infrastruktura wypoczynkowa. Radni Klubu Zielona Razem: Andrzej Bocheński, Paweł Wysocki i Grzegorz Hryniewicz zaproponowali modernizację kąpieliska. Inicjatywie przyklasnął prezydent Janusz Kubicki. 9 marca w tej sprawie rozpoczęły się internetowe konsultacje. Część propozycji wskazali radni, pozostałe dołożyli mieszkańcy.

– W marcu zielonogórzanie za pomocą ankiety wskazali jakie elementy infrastruktury rekreacyjnej powinny znaleźć się na wyposażeniu kąpieliska w Ochli – informuje Piotr Dubicki z Biura Prezydenta Miasta. – Swój głos oddało 1 260 mieszkańców Zielonej Góry.

Najwięcej osób zagłosowało na piaszczystą plażę (936), gastronomię (916) i teren do piknikowania (866). Każdy mógł oddać głos na dowolną liczbę propozycji. Miasto przykłada dużą wagę do tego, aby o wszystkich ważniejszych szczegółach inwestycji zdecydowali zielonogórzanie np. o dokładnej lokalizacji wyposażenie rekreacyjnego i takich detalach jak materiał czy kolor.

Chcemy wypasionej plaży

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że w czasach pandemii, aż tyle osób zdecydowało się zagłosować w ankiecie – cieszy się Andrzej Bocheński. – Troszkę jestem zaskoczony, bo kilkudziesięciu zielonogórzanom marzy się drink-bar przy kąpielisku, ten pomysł jest jednak nie do zrealizowania – śmieje się. – Ale już lepszy park linowy niż na Dzikiej Ochli, boisko do gry w siatkówkę plażową, czy miejsce do grillowania są możliwe. Zielonogórzanie chcieliby też „wypasionej” plaży, domków campingowych do wynajęcia i brodzików do kąpieli dla dzieci.

Paweł Wysocki dodaje, że na podstawie tych wyników do końca maja trzech projektantów zaprezentuje trzy koncepcje zagospodarowania tego terenu. – Chcieliśmy zaprosić mieszkańców do rozmów na festynie z okazji Dnia Dziecka – mówi. – Teraz to niemożliwe, ale jak pandemia minie na pewno zorganizujemy spotkanie. Do końca roku wybierzemy któryś z projektów – zapewnia.

Grzegorz Hryniewicz zwraca uwagę, że miasto pomimo trudnej sytuacji w kraju nie rezygnuje z priorytetowych zadań. – To głosowanie pokazuje, że Ochla jest bardzo ważna dla zielonogórzan – podkreśla. – Cieszymy się, że zgłosili swoje propozycje upiększania tego terenu, ich zdanie jest dla nas decydujące.

Prezydent J. Kubicki podsumowuje:  – Mimo wirusa duża ilość ludzi postanowiła zabawić się, podpowiadając nam, jak ich zdaniem ta Ochla powinna wyglądać. Nie będę odkrywczy, jak powiem, że najważniejszym elementem jest piękna, piaszczysta plaża.

Całkowity koszt modernizacji kąpieliska, według ostrożnych szacunków pomysłodawców może wynieść ok. 30 mln zł.

(rk)-WZG