W poniedziałek (14.12) policjanci ze specjalnej grupy SPEED zatrzymali trzech kierujących, którzy w terenie zabudowanym przekroczyli prędkość o ponad 100 km/h. Wszyscy stracili prawa jazdy na 3 miesiące. Przekraczanie dozwolonej prędkości jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych.

Od lipca ubiegłego roku w Lubuskiem działa specjalna grupa policjantów ruchu drogowego, kryminalnych i cyberprzestępczości, odpowiedzialna za zwalczanie najbardziej agresywnych zachowań na drogach. Do takich zachowań bez wątpienia zaliczamy przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 100km/h. Tylko wczoraj w ciągu zaledwie trzech godzin, policjanci z grupy SPEED zatrzymali trzech takich kierujących.

Pierwszego z kierowców zatrzymano ok. godz. 12.00 w Trzebiechowie. Jechał hondą z prędkością 109 km/h, w miejscu gdzie dozwolona prędkość wynosiła 50. Policjanci zatrzymali kierującemu prawo jazdy i ukarali mandatem. Ponownie za kierownicę mężczyzna wsiądzie dopiero za 3 miesiące.

Zaledwie 15 minut później, inny patrol działający także w ramach grupy SPEED zatrzymał prawo jazdy kolejnemu kierującemu. Tym razem w Wilkanowie, gdzie nieodpowiedzialny miłośnik szybkiej jazdy, osobową skodą przekroczył dozwolona prędkość o ponad 51km/h. Ostatniego z kierowców, który we wtorek stracił prawo jazdy zatrzymano w Drzonkowie ok. godz. 15.00, gdy w miejscu, gdzie dozwolona prędkość wynosiła 40 km. Jechał mając na liczniku 92 km/h.

Wszystkich kierujących ukarano mandatami, otrzymali też po 10 punktów karnych. Ponadto będą musieli przesiąść się na trzy miesiące na fotel pasażera. Jeśli nie zastosują się do decyzji starosty, gdy kierujący pomimo braku uprawień wsiądzie za kierownicę i zostanie zatrzymany przez policjantów, okres zatrzymania uprawnień przedłużony zostaje o kolejne 3 miesiące. Wielokrotne niestosowanie się do takiej decyzji może doprowadzić w konsekwencji nawet do cofnięcia uprawnień. Wtedy, aby odzyskać prawo jazdy, kierujący będzie musiał ponownie ukończyć kurs dla kandydatów na kierowców.

(Materiały KMP Zielona Góra)