Dzisiaj od wczesnego poranka na naszych drogach gęste mgły, które mogą utrzymać się jeszcze kilka godzin. Niebezpieczne warunki drogowe powoduje też błoto pośniegowe, dlatego prosimy wszystkich kierujących o ostrożną, rozważną jazdę i dostosowanie prędkości do trudnych warunków panujących aktualnie na drogach. Pamiętajmy także o zgodnym z przepisami stosowaniu świateł przeciwmgłowych.

W naszym powiecie od rana panują dzisiaj bardzo trudne warunki drogowe oprócz zalegającego błota pośniegowego wystąpiły również gęste mgły. Policjanci po raz kolejny zwracają się z prośbą do kierujących o ostrożną jazdę oraz dostosowanie prędkości i stylu jazdy do panujących na drogach warunków. Osoby, które nie czują się pewnie jeżdżąc w trudnych warunkach, powinny zrezygnować z wyjazdu swoim samochodem.

Mgła to wyjątkowo trudny czas dla kierujących, widoczność innych pojazdów i pieszych jest wyjątkowo utrudniona.

Szczególny apel do pieszych:

Pamiętajcie o odblaskowych elementach – one mogą uratować życie.

Kierowca w czasie mgły ma jeszcze mniejsze szanse na zauważenie pieszego często ubranego w ciemne kolory.

Niektórzy kierujący poruszający się dziś po drogach miasta i powiatu używają świateł przeciwmgłowych. Niestety nie zawsze zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przypominamy więc kiedy i w jakich warunkach należy używać świateł przeciwmgłowych, zgodnie z przepisami i w taki sposób aby nie oślepiać innych kierujących.

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym – jazda w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza.

Art. 30. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:

1)   kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:

a)  włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie (…)

2. Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.

3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

KIEROWCO! W trudnych warunkach drogowych, słabej widoczności i zmniejszonej przejrzystości powietrza – zwolnij dla bezpieczeństwa swojego i innych osób.

kmp zg