Polska unijnym liderem w podwyżkach za śmieci. W ciągu dwóch lat ceny za odpady wzrosły o ponad 100 procent. Czy czekają nas kolejne podwyżki w Zielonej Górze? O to pytaliśmy w Radiu Index Krzysztofa Sikorę.

Prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej zapowiada, że w tym roku mieszkańcy za śmieci nie zapłacą więcej niż dotychczas.

W tym roku nie było regulacji i nie zanosi się na nią. Mam zadanie od prezydenta, żeby w tych granicach finansowych, które mamy z zeszłego roku, starać się osiągać cele. Bez konieczności regulacji. Na tę chwilę – mogę uspokoić – nie będzie żadnej regulacji ceny – Krzysztof Sikora.

Wciąż jednak tzw. „śmieciowe deklaracje” nie pokrywają się z rzeczywistą liczbą mieszkańców w gospodarstwach domowych.

Jeśli sami będziemy siebie oszukiwać, żeby zapłacić 25 zł mniej, to nie oczekujemy, że wszyscy zrobią za nast wszystko. Jest bardzo duża liczba uczciwych mieszkańców i chwała im za to, ale niestety jest też grupa, która zamiast pięciu osób zgłasza jedną. Na końcu to właśnie przez takie osoby pergole są pełne – Krzysztof Sikora.

Prezes ZGK podkreślił, że najwięcej deklaracji, które nie pokrywają się z faktyczną liczbą mieszkańców jest w zabudowie wielorodzinnej. Krzysztof Sikora apeluje o uczciwość. – Obyśmy się nie obudzili z ręką nocniku, że w przyszłym roku znów zapłacimy więcej.

MK - Radio Index