Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego w miniony piątek /29.01/ po raz kolejny prowadzili działania „Kaskada”, podczas których w wielu różnych miejscach miasta i powiatu zielonogórskiego kontrolowali prędkość oraz przestrzeganie innych przepisów ruchu drogowego. Akcja, podczas której między innymi dwie osoby straciły prawa jazdy za przekroczenie prędkości, prowadzona była głównie na drogach krajowych numer 27 i 32.

Najbardziej charakterystycznym dla działań „Kaskada” elementem jest to, że policyjne patrole rozmieszczone są co kilka kilometrów po obu stronach drogi i mają za zadanie zatrzymywać tzw. piratów drogowych znacznie przekraczających dozwoloną prędkość i stwarzających zagrożenie dla innych uczestników ruchu – przekraczanie dopuszczalnej prędkości jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Policjanci organizują działania „Kaskada” w celu zapewnienia bezpieczeństwa szczególnie na drogach o dużym natężeniu ruchu, a także dlatego, że wielu kierujących łamie przepisy i znacznie przekracza dozwoloną prędkość zagrażając  bezpieczeństwu innych użytkowników dróg. Patrole ruchu drogowego podczas takich działań mają przede wszystkim oddziaływać prewencyjnie na kierujących, dlatego najwięcej zawsze jest patroli oznakowanych.

Podczas całej piątkowej akcji policjanci skontrolowali 61 pojazdów. 37 kierujących zostało ukaranych mandatami za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w tym w 12 przypadkach zdarzyło się to w rejonie przejść dla pieszych. Ponadto mundurowi zatrzymali dwa prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 kilometrów na godzinę. Tym razem z dokumentami pożegnały się dwie panie. Niechlubną rekordzistką, jeśli chodzi o przekroczenie dozwolonej prędkości okazała się kierująca osobowym audi zatrzymana na Trasie Północnej, która za popełnione wykroczenie otrzymała mandat w wysokości 500 zł i 10 punktów karnych, a ponadto w związku z przekroczeniem przez nią prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 kilometrów na godzinę (127 kilometrów na 70-tce) policjanci zatrzymali kierującej prawo jazdy na 3 miesiące. Podobnie było w przypadku innej kierującej zatrzymanej na Szosie Kisielińskiej.  Przez to, że jechała z prędkością 105 kilometrów na godzinę, w miejscu gdzie mogła jechać najwyżej 50, straciła prawo jazdy na 3 miesiące, dostała mandat, a jej konto obciążyło 10 punktów karnych.

Działania „Kaskada” są organizowane cyklicznie zarówno na terenie powiatu zielonogórskiego jak i całego województwa lubuskiego w trosce o bezpieczeństwo podróżnych oraz aby przypomnieć kierującym o obowiązku przestrzegania przepisów dotyczących poruszania się z odpowiednią, dozwoloną w danym miejscu prędkością. Takie akcje organizowane są najczęściej na głównych ciągach komunikacyjnych i trasach o dużym natężeniu ruchu, ponieważ to właśnie na tych odcinkach dróg dochodzi najczęściej  do różnych zdarzeń drogowych w tym także tych najtragiczniejszych – ze skutkiem śmiertelnym. Niestety jak pokazują podsumowania i policyjne analizy, w dalszym ciągu wielu kierujących łamie przepisy i znacznie przekracza prędkość nie zważając na ewentualne konsekwencje.

kmp zg