Zielonogórscy policjanci działający w specjalnej grupie SPEED namierzyli wczoraj sześciu kierujących, z których każdy przekroczył prędkość o ponad 50km/h. Rekordziści jechali z prędkością 192 i ponad 212 km/h. Dwa dni wcześniej ci sami policjanci zatrzymali na 3 miesiące prawa jazdy kierującym, którzy przekroczyli prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50km/h.

 

Nie ma i nie może być tolerancji dla kierujących, zwłaszcza tych, których niebezpieczne zachowanie zagraża bezpieczeństwu na drogach, a do takich z pewnością można zaliczyć osoby przekraczające prędkość, która jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Kierującym, którzy przekraczają prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50km/h policjanci zatrzymują prawo jazdy na 3 miesiące, ale po analizie ilości wykroczeń popełnianych przez kierujących poruszających się poza terenem zabudowanym z prędkością o ponad 50km/h ujawnianych codziennie przez policjantów na drogach, zasadnym wydaje się być planowanie wprowadzenia podobnych zmian także w tych przypadkach – poza terenem zabudowanym. Pozbawienie możliwości kierowania pojazdami przez 3 miesiące, będzie z pewnością karą na tyle dotkliwą, że może zmusić kierujących do zastanowienia i zdjęcia nogi z gazu.

fot. KMP Zielona Góra

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego działający w grupie SPEED pełnią służbę na terenie całego województwa lubuskiego. Pojawiają się w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów Ustawy prawo o ruchu drogowym. Te miejsca są wyznaczane na podstawie analiz prowadzonych od wielu już lat na danym terenie.

Dwa dni temu zielonogórscy policjanci SPEED działali na terenie powiatu krośnieńskiego, gdzie zatrzymali 3 prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50km/h, natomiast wczoraj pełnili służbę na terenie powiatu międzyrzeckiego. To właśnie tam, w ciągu zaledwie kilku godzin, zatrzymali aż sześciu nieodpowiedzialnych kierujących, z których każdy przekroczył prędkość o ponad 50km/h. Dwaj niechlubni „rekordziści” to kierowcy Audi, którzy jechali po drodze ekspresowej z prędkością 192 km/h i ponad 212 km/h. Dozwolona prędkość na tej drodze wynosi 120km/h. Wszyscy kierujący zostali ukarani mandatami karnymi i otrzymali po 10 punktów karnych każdy. Być może za kilka miesięcy, jeśli wejdą w życie przepisy dotyczące przekraczania prędkości poza terenem zabudowanym, podobni im kierowcy stracą prawa jazdy na 3 miesiące.

W Polsce nie ma dróg, na których można by poruszać się tak szybko. Najwyższa prędkość zgodnie z przepisami Ustawy prawo o ruchu drogowym to 140km/h na autostradach i 120km/h na drogach ekspresowych, dwujezdniowych.

fot. KMP Zielona Góra
materiały: KMP Zielona Góra