Dzisiaj w Biurze Wystaw Artystycznych, komisja konkursowa zdecydowała, że rzeźbę księdza Kazimierza Michalskiego wykona Karol Badyna z Krakowa.

Wysłaliśmy zaproszenia do 14 artystów, 6 z nich wyraziło zgodę na udział w konkursie – mówiła Wioleta Haręźlak, przewodnicząca komisji. – Projekty przygotowało trzech: Agnieszka Wolska, Halina Kozłowska-Bodek i Karol Badyna.

Każdy z artystów przedstawił model pomnika 1:1, wcześniej otrzymał od zielonogórskiego magistratu mapę z lokalizacją monumentu. Według założeń komisji, postać powinna być wysoka i szczupła, bo taki był ksiądz Michalski. Musiała zawierać symbole przynależne do księdza, czyli krzyż i naszyty trójkąt z literą „P” (oznaczenie więźniów politycznych w obozie koncentracyjnym Dachau). Rzeźba powinna być dynamiczna, a ksiądz ubrany w długą sutannę z obszyciem, biretem posiadającym cztery rogi (z pomponem), powieszoną na szyi i szeroką stułę ozdobioną motywami winnej latorośli i niewielkimi krzyżykami przy końcach.

Postać jest dynamiczna

Większość wymogów w ocenie komisji spełnił projekt Karola Badyny, choć artysta postać księdza pozbawił biretu. Werdykt był jednomyślny.

To propozycja najlepsza ze zgłoszonych – ocenia Igor Myszkiewicz, artysta plastyk, członek komisji. – Postać księdza jest dynamiczna i w największym stopniu odzwierciedla charakter duchownego. Karol Badyna skupia się na człowieku, a niekoniecznie na jego funkcji kapłańskiej. Ksiądz jest w ruchu, spieszy się do kościoła. Pozostałe propozycje są statyczne, brakuje w nich energii postaci – podkreśla.

Myszkiewicz ma zastrzeżenia do cokołu. – Jest zbyt agresywny – twierdzi. – Rzeźba miałaby bardziej ludzki wymiar, gdyby stała bezpośrednio na chodniku.

Ksiądz Włodzimierz Lange jest zadowolony – Ksiądz Michalski był taki w życiu, jak na tej artystycznej propozycji – przekonuje. – W księgach parafialnych, które przechowuję zachowało się wiele jego fotografii.

Komisja raz jeszcze spotka się z artystą i przekaże mu uwagi. Dopiero po drobnych zmianach, zaakceptowanych przez autora pomnik trafi do odlewu.

Przypomnijmy. Pomnik stanie na terenie parafii św. Jadwigi Śląskiej, na działce przy ul. Ciesielskiej. W przyszłym roku przypada 60-lecie Wydarzeń Zielonogórskich. Ksiądz Michalski, ówczesny proboszcz parafii, nie zgodził się na eksmisję Domu Katolickiego, którą chciały przeprowadzić komunistyczne władze. W obronie domu stanęli mieszkańcy, w Zielonej Górze wybuchły walki uliczne. Komuniści wydalili księdza Michalskiego z miasta po raz drugi, tym razem na stałe.

Na postawienie monumentu zgodziła się rada miasta. Budowę współfinansuje poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Modele realizacyjne muszą być gotowe do 15 grudnia. Montaż pomnika odbędzie się do 15 maja 2020 r.

Projekty oceniała komisja. W jej skład weszli m.in. przedstawiciele prezydenta Zielonej Góry: Wioleta Haręźlak (dyrektor departamentu edukacji i spraw społecznych), Izabela Ciesielska (Miejski Konserwator Zabytków), Monika Krajewska (zastępca dyrektora departamentu inwestycji miejskich),  Kajetan Suder (sekretarz komisji), Barbara Bielinis-Kopeć (Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków),  Barbara Bielinis-Kopeć (Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków), Tadeusz Dzwonkowski (dyrektor Archiwum Państwowego w Zielonej Górze),  ks. Włodzimierz Lange, proboszcz parafii pw. Świętej Jadwigi Śląskiej.