W miniony piątek /30.10/ doszło aż do 3 potrąceń pieszych na przejściach . W Zielonej Górze na ul. Kożuchowskiej potrącona została 14-latka. Na szczęście po badaniach w szpitalu okazało się, że nastolatka nie odniosła poważniejszych obrażeń i mogła wrócić do domu. Mniej szczęścia mieli potrąceni w innych miejscach piesi – mężczyzna na Trasie Północnej i kobieta w Kalsku. Oboje odnieśli na tyle poważne obrażenia, że zdarzenia zakwalifikowano jako wypadki drogowe i kierujący odpowiedzą za nie przed sądem.

Pieszy na przejściu nie może być nigdy zaskoczeniem dla kierującego – to stwierdzenie powinno być priorytetem dla każdego kierującego szczególnie teraz w okresie jesiennym, gdy warunki atmosferyczne nie są sprzyjające. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych w miejscu, w którym powinni oni czuć się bezpiecznie – na przejściu dla pieszych.

Bezpieczeństwo pieszych jest priorytetem dla zielonogórskich policjantów, bo jako tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, podczas zdarzenia drogowego piesi są narażeni na dużo poważniejsze konsekwencje niż np. kierujący samochodami. W wyniku potrąceń piesi często tracą zdrowie, którego odzyskanie może czasami potrwać wiele tygodni czy miesięcy. Zdarzają się niestety także tragiczne w skutkach konsekwencje wypadków jakimi są utrata życia czy kalectwo.

Niestety wśród nas są kierujący, którzy pomimo prowadzonych wielu działań edukacyjnych, nie zachowują szczególnej ostrożności w okolicach przejść dla pieszych czego efektem są potrącenia właśnie na przejściach. W miniony piątek /30.10/ doszło aż do 3 potrąceń pieszych na przejściach . W Zielonej Górze na ul. Kożuchowskiej potrącona została 14-latka. Na szczęście po badaniach w szpitalu okazało się, że nastolatka nie odniosła poważniejszych obrażeń i mogła wrócić do domu. Mniej szczęścia mieli potrąceni w innych miejscach piesi – mężczyzna na Trasie Północnej i kobieta w Kalsku. Oboje odnieśli na tyle poważne obrażenia, że zdarzenia zakwalifikowano jako wypadki drogowe i kierujący odpowiedzą za nie przed sądem.

W związku z panującymi na drogach zmiennymi warunkami prosimy wszystkich kierujących o zachowanie ostrożności, stosowanie się do przepisów ruchu drogowego i unikanie sytuacji, które mogą rozpraszać naszą uwagę. Prosimy wszystkich kierujących o rozważną i ostrożną jazdę, a także o dostosowanie prędkości do warunków i sytuacji na drodze. Bądźmy ostrożni, jedźmy wolniej i częściej stosujmy zasadę ograniczonego zaufania. Pamiętajmy też, żeby przed wykonywaniem manewrów na drogach upewnić się czy możemy je bezpiecznie wykonać nie narażając innych uczestników ruchu drogowego.

Pieszych natomiast prosimy o stosowanie elementów odblaskowych, dzięki którym będziemy lepiej widoczni dla kierujących. Pamiętajmy też, aby przed wejściem na przejście dla pieszych upewnić się, że możemy bezpiecznie przejść na drugą stronę. Unikajmy wychodzenia z za stojących pojazdów i przechodzenia przez jezdnię w miejscach niedozwolonych czy też słabo oświetlonych.

KMP - ZG