Bachanalia Fantastyczne to doskonała zabawa dla wielbicieli gier planszowych i elektronicznych, literatury fantastycznej, amatorów naukowcy nowinek, miłośników komiksów, popkultury, i rozrywki na dobrym poziomie. Tegoroczna, 33 edycja, odbędzie się od 27 do 29 września, w Krzywym Kominie, ul. Fabryczna 13B pod hasłem „Po drugiej stronie”.

To jeden z najstarszych festiwali fantastyki w Polsce – mówi Waldemar Gruszczyński, prezes ZKF Ad Astra. – Bachanalia to trzy dni imprez, 140 godzin programu w kilku blokach tematycznych. W tym roku odbywają się pod hasłem „Po drugiej stronie lustra”. Inspiracja „Alicją…” jest oczywista. My zaś chcemy wspólnie z uczestnikami spojrzeć na to, co jest po tej metaforycznej drugiej stronie rzeczywistości lub przyjrzeć się niektórym tematom właśnie z drugiej strony.

Spotkania z pisarzami

Zieloną Górę po raz kolejny odwiedzi Łukasz Orbitowski, pisarz, publicysta, krytyk, znany z takich powieści jak „Tracę ciepło”, „Inna dusza” czy też ostatnio wydany „Kult”.  Laureat nagrody im. Janusza Zajdla oraz Paszportu Polityki.

Z fanami spotka się Michał Gołkowski, pisarz literatury fantastycznej, lingwista. Pracuje jako tłumacz z języków polskiego, rosyjskiego i angielskiego. Zadebiutował w 2013 r. powieścią „Ołowiany świt” opartej na uniwersum S.T.A.L.K.E.R.

Spotkamy się z Bartkiem Biedrzyckim, autorem powieści w klimacie postapokaliptycznym, scenarzystą komiksowym i wydawcą. Twórca po raz kolejny będzie wręczał nagrodę literacką Antologii Feniga – „Fawkes dla książki z cienia”.

Jedną z największych gwiazd tegorocznych Bachanaliów będzie Cyber Marian, polski producent filmowy, pisarz i osobowość internetowa. Od 2011 r., kiedy prowadzi własny kanał na YouTube zebrał ponad milion subskrypcji.

Będzie można spotkać się też z Michałem Cetnarowskim, Krzysztofem Sokołowskim, Arturem Olchowym, Piotrem Rogożą i Marcinem Zwierzchowskim.

W sumie przyjedzie ok. 30 gości: pisarzy, publicystów, twórców, youtuberów, prelegentów, graczy.

Gry na konsole i planszówki

Jest i dobra wiadomość dla fanów e-sportu. Podczas Bachanaliów odbędzie się duży turniej w Hearthstone’a. Nie zabraknie gier retro, konsolowych, Games Room z planszówkami i turniejów gier. Zwycięzcy mogą liczyć na Rachele (specjalną walutę bachanaliową), którą będzie można wymienić na atrakcyjne nagrody. Pula nagród w tym roku to 6 tys. zł. W trakcie imprezy będą odbywały się także sesje rpg oraz larpy.

Każdy powinien znaleźć coś dla siebie: dzieci, młodzież i dorośli. Od pokazów zdalnie sterowanych modeli samochodów na specjalnym torze, po wszelkiej maści gry, po spotkania z fascynującymi i znanymi twórcami. – To już nie tylko festiwal fantastyki, ale i znakomity przegląd tego, co ważne i ciekawe w popkulturze – dodaje W. Gruszczyński.

Partnerami festiwalu są w tym roku Planetarium Wenus i Centrum Przyrodnicze. Dzięki temu goście będą mogli obejrzeć ciekawe ekspozycje i eksperymenty i wysłuchać prelekcji poświęconych naukowym nowinkom.

Wystąpi Cadillac

Zielonogórski festiwali znany jest także z bardziej rozrywkowej wieczornej części programu. Podobnie jak w zeszłym roku, pobawimy się na uroczystym balu. Motywem przewodnim będą fantastyczne kapelusze, które będzie można wykonać podczas imprezy. Bachanalia uświetni koncert zespołu Cadillac.

I co najważniejsze, wszystkie imprezy są za darmo! Impreza jest realizowana ze środków finansowych Miasta Zielona Góra.

RK

fot. materiały organizatorów