Ruszyła rekrutacja do miejskich żłobków, na złożenie wniosku o przyjęcie dziecka rodzice mają jeszcze trzy tygodnie. W tym roku miejsc będzie więcej.

To, oczywiście, bardzo dobrze… ale skąd się wzięły? We wrześniu swoją pracę zainauguruje filia Miejskiego Żłobka nr 1, która powstanie w budynku dawnego pogotowia opiekuńczego przy al. Wojska Polskiego 116. Przypomnijmy, że jeszcze w ubiegłym roku w tym miejscu funkcjonował prywatny żłobek „Ślimaczek”.

– W nowej filii na razie będzie 36 miejsc. Ale już w następnym roku szkolnym (2021/2022) będzie ich 96 – zapowiada Jarosław Skorulski, naczelnik miejskiego wydziału oświaty i spraw społecznych. – Ta ograniczona w tym roku liczba miejsc spowodowana jest remontem. Nie zdążymy do września oddać całego budynku. Został on przekazany miastu w stanie, który nie nadaje się do szybkiej adaptacji.

Na Wojska Polskiego trwają prace. Budynek ma dwie kondygnacje. Do września wykonawca zdąży wyremontować cały parter, który pomieści 36 dzieci, oraz zagospodaruje infrastrukturę wokół budynku, w tym plac zabaw dla maluchów. Za rok wyremontowane będzie również piętro, które pomieści kolejne 60 dzieci.

– Miejsc wciąż nie wystarcza, dlatego miasto robi wszystko, żeby zwiększyć ich liczbę w publicznych placówkach. Jednocześnie za pobyt każdego dziecka w żłobkach niepublicznych co miesiąc płaci kwotę 270 zł – mówi naczelnik.

Dziś w Zielonej Górze są trzy żłobki publiczne – przy ul. Wandy, Wiśniowej i Braniborskiej – które łącznie opiekują się 500 maluchami, oraz 18 niepublicznych. Tegoroczny nabór do miejskich placówek obejmie około 200 dzieci urodzonych w latach 2108-2020, pozostałe kontynuują pobyt w żłobkach. Wnioski o przyjęcie pociechy do wymienionych trzech placówek można składać do 27 marca (piątek). Szczegółowe informacje i wzory formularzy dostępne są na stronie internetowej urzędu miasta. Do żłobków są przyjmowane wyłącznie dzieci mieszkające w Zielonej Górze. Podpisany wniosek, wypełniony elektronicznie na stronie internetowej miasta lub w formie papierowej, należy złożyć do żłobka wskazanego w pierwszej preferencji.

– Obecny nabór nie dotyczy nowej filii przy al. Wojska Polskiego – mówi J. Skorulski. – Rekrutacja do tej placówki będzie prowadzona osobno, w późniejszym terminie i według innych kryteriów. Miejsca w tej placówce będą dedykowane dzieciom tych osób, które wracają na rynek pracy lub którym pomogą one utrzymać się na rynku pracy – wyjaśnia szef wydziału miejskiej oświaty. Nowy żłobek zostanie bowiem uruchomiony w ramach realizacji projektu pn. „Powrót na rynek pracy osób sprawujących opiekę nad dziećmi w wieku do lat 3”.

(el)