Choć od tygodnia, zamiast jednego, mamy w Zielonej Górze już dwa punkty pobierania wymazów potrzebnych do wykonania testów na obecność koronawirusa, sytuacja nie wydaje się dużo lepsza. Będzie trzeci – zapowiada NFZ.

– Niby czynny do 14.00, ale dziś ze 40 samochodów odjechało z kwitkiem, bo zabrakło deklaracji – żali się zielonogórzanka, która badanie zamierzała wykonać w punkcie pobrań przy ul. Sulechowskiej. Tydzień temu, 23 bm., zielonogórska poliklinika i lubuski oddział NFZ z pomocą miasta uruchomiły nowy punkt pobrań wymazów. Powstał na parkingu przy hali CRS przy ul. Sulechowskiej 41. Jest czynny siedem dni w tygodniu, w godz. 10.00-14.00. To punkt typu drive thru, dla osób zmotoryzowanych. I wyłącznie dla tych, które posiadają zlecenia wystawione przez lekarza rodzinnego. Świadczenie finansuje NFZ. Przed udaniem się na badanie, należy pobrać i czytelnie wypełnić druk zlecenia, który dostępny jest na stronie polikliniki.

– Ja na Sulechowskiej byłam bladym świtem, ale o 7.00 przede mną stało już ponad 20 samochodów – opowiada inna pacjentka.

Waldemar Michałowski, szef miejskiego zarządzania kryzysowego, mimo wszystko widzi plusy.

– Punkt pobrań wymazów otworzyła też Nowa Sól, swój punkt ma już Sulechów, więc napływ do zielonogórskich punktów ludzi spoza miasta powinien być teraz mniejszy – informuje. Jego departament, również departament inwestycji zielonogórskiego magistratu oraz MZK pomagają uruchomić kolejny punkt poboru.

Dziś w Zielonej Górze badanie można wykonać w dwóch miejscach: we wspomnianym już punkcie pobrań przy CRS oraz w szpitalu uniwersyteckim, w budynku Collegium Medicum UZ (nieopodal oddziału chorób zakaźnych). Tu pacjenci posiadający skierowanie od lekarza rodzinnego mogą poddać się badaniu siedem dni w tygodniu, w godz. 10.00-13.00.

Szpital wykonuje też komercyjne wymazy w kierunku zakażenia SARS-CoV-2, tj. badania genetyczne metodą PCR (Collegium Medicum, poniedziałek-piątek, godz. 9.00-10.00) oraz badania oznaczania przeciwciał anty-SARS-CoV-2, które wykazują przebyte zakażenie (budynek przychodni przyszpitalnych – wejście od ul. Podgórnej, pokój nr 3, poniedziałek – piątek, godz. 7.00-13.30).

Wszystko to, jak się okazuje, mało.

– Powstanie trzeci. W przyszłym tygodniu powinien ruszyć punkt przy ul. Wrocławskiej. Będzie można tam wykonać wymaz bezpłatnie, na podstawie zlecenia wystawionego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – informuje Joanna Branicka z lubuskiego NFZ. To potwierdzenie deklaracji dyrektora oddziału Piotra Brombera, złożonej przed tygodniem: – Uruchamiamy ten punkt, a jeśli będzie problem i będą kolejki, uruchomimy następny – powiedział 23 bm. w audycji Radia Index.

Punkt na pętli autobusowej przy ul. Wrocławskiej organizuje Diagnostyka Laboratoria Medyczne.

– Wspólnie z miastem, przy jego naprawdę dużym zaangażowaniu, uruchomimy kolejny punkt w mieście. Adresowany głównie do pacjentów ze skierowaniem od lekarza, choć mamy też duże zainteresowanie ze strony osób, które takiego skierowania nie mają i skłonne byłyby zapłacić za badanie. Być może będzie to punkt hybrydowy. Jesteśmy w fazie projektowej, dopinamy formalności  – informują w Diagnostyce. – Dzisiaj (29 bm. – dop. el) na ul. Wrocławskiej został ustawiony kontener, ale punkt uruchomimy po Wszystkich Świętych. Którego dnia konkretnie, jeszcze nie wiemy.

(el)-ŁZ