Okres przedświąteczny sprzyja licznym zakupom, ale w związku z tym, że w centrach handlowych panuje tłok, w tym czasie chętnie wykorzystujemy możliwości jakie daje nam Internet – zakupy internetowe są dobrym sposobem na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Dzięki sklepom i aukcjom internetowym możemy zamówić dowolny produkt z dostawą do domu. Pamiętajmy jednak, że decydując się na takie zakupy, powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja. Coraz chętniej korzystamy z internetowych zakupów, a  dzięki sklepom i aukcjom internetowym można o dowolnej porze dnia i nocy zamówić wybrany produkt z dostawą do domu. Dodatkowym atutem zakupów internetowych jest atrakcyjna cena, często dużo niższa niż w sklepie stacjonarnym, co zachęca wielu klientów do skorzystania z takiej oferty. Pamiętajmy jednak, że w Internecie działają osoby, które nie mają uczciwych zamiarów. Tworzą strony internetowe lub logują się na różnych portalach oferując towary w bardzo atrakcyjnych cenach aby skusić potencjalnych nabywców, nie mając zamiaru wywiązać się z umowy. Może się więc zdarzyć, że zamiast zamówionego produktu dostaniemy puste pudełko lub sprzedawca przestanie się z nami kontaktować.  W takim przypadku natychmiast należy zgłosić się na Policję. Wtedy zapisana korespondencja z oszustem czy przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

 

Co zrobić, by dokonanie zakupu było możliwie bezpieczne.

• Nigdy nie kupujmy w sieci korzystając z komputera stojącego w miejscu publicznym. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć.

• Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.

• Przed zakupem w wirtualnym sklepie sprawdźmy opinie  o nim. Jeżeli opinii jest dużo, a większość jest pozytywnych, to może to świadczyć o dobrej obsłudze i produktach wysokiej jakości. Jeżeli pojawia się wiele negatywnych recenzji, należy mocno zastanowić się nad ich przyczynami i zachować szczególną ostrożność.

• Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na stronie powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki “https”. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.

• Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność.

• Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

• Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi.

• Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i dokumentacji.

Naszą czujność powinien wzbudzić także towar w bardzo atrakcyjnej cenie – znacznie tańszy od tego dostępnego w sklepie. Niska cena może wskazywać, że towar jest niepełnowartościowy lub tez noże pochodzić z przestępstwa.
Prosimy także osoby wybierające się na zakupy do galerii handlowych, aby zwracały uwagę na swoje rzeczy, nie pozostawiały swoich telefonów i portfeli na ladach sklepowych czy w przebieralniach. Okazja kusi złodzieja więc nie traćmy z oczu naszych cennych rzeczy.

Kolejnym miejscem, gdzie można trafić na złodzieja są przystanki lub autobusy, a także miejskie targowiska, jarmarki świąteczne lub inne duże skupiska ludzkie. Kieszonkowcy wykorzystują tłum oraz stłoczonych ludzi udających się na zakupy świąteczne i jest to dla przestępców okazja do kolejnego wzbogacenia się kosztem innych. Dlatego prosimy kobiety, aby miały odpowiednio zabezpieczone i zamknięte torebki, natomiast mężczyzn prosimy, aby nie wkładali portfeli do tylnej kieszeni spodni – to może sprowokować złodzieja.

materiały KMP Zielona Góra