Dzisiaj w Narodowe Święto Niepodległości, prezydent Janusz Kubicki i radni rozdawali biało-czerwone kotyliony zielonogórzanom.

Prezydent w towarzystwie m.in. Pawła Wysockiego, wiceprzewodniczącego rady miasta pojawili się na placu Bohaterów. Kotyliony przygotowali uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Budowlanka”. Młodzież wręczyła też biało-czerwone barwy, podczas uroczystości przed pomnikiem Bohaterów Westerplatte.

Punktualnie o godzinie 11.11 na Placu Bohaterów wystartował siódmy rajd „Rowerowa Niepodległa”,  organizowany przez Roberta Górskiego, szefa stowarzyszenia „Rowerem do Przodu”. Uczestnicy zaopatrzeni we flagi Polski przejechali ok. 15 kilometrów przez m.in. rondo PCK, miejscowości Wilkanowo i Buchałów do Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie. Na miejscu obejrzeli wystawę poświęconą niepodległości Polski. Tradycyjnie odbyła się okolicznościowa inscenizacja wojskowa. Przemówił marszałek Józef Piłsudski.

Nie zabrakło grochówki i kiełbasek. Muzeum, do którego dzisiaj wstęp był bezpłatny, rozstrzygnęło też konkurs pn. „Drogi do Niepodległości”.

– Są różne formy uczenia święta niepodległości – mówi R. Górski. – Niektórzy chodzą do kościoła lub na oficjalne uroczystości, my świętujemy na sportowo. Większość osób, która pojechała w rajdzie raczej nie lubi stać na apelu.

Pogoda dopisała. W rajdzie uczestniczyło ponad sto osób. Po raz drugi na „wycieczkę” skusił się Adam Czyż. – W Święto Niepodległości Polski nie mogło mnie tu nie być – przekonuje. – Pogoda jest świetna, nic tylko jechać.

Foto: Piotr Jędzura