W piątek (10.01), w godz. 12.00-18.00, w Centrum Przyrodniczym, ul. Dąbrowskiego 14, odbędzie się kolejna edycja Nocy Biologów. Tym razem poświęcona ochronie środowiska naturalnego.

Wydarzenie zaplanowano pod hasłem „ Globalne zmiany środowiska”. Nie zabraknie pokazów, biologicznych eksperymentów i prelekcji. Wstęp kosztuje 5 złotych.

W programie:

Pokazy

*  „Dokarmianie ptaków zimą”. Prowadzący: Robert Rektor.

Awifauna to grupa wielu ekosystemów. Uczestnicy poznają ptaki zimujące w Polsce i dowiedzą się dlaczego nie odlatują one do ciepłych krajów. Odpowiemy sobie na pytanie, czy warto dokarmiać ptaki zimą, kiedy należy to zrobić i jaki rodzaj pokarmu jest dla nich bezpieczny. Nie zabraknie praktycznych przykładów i ciekawostek.

Wiek: bez ograniczeń.

* „Niepewny byt planktonu w obliczu globalnych zmian środowiska”. Prowadzący: Dagmara Kołeczek-Sprawka.

Skorupiak rozwielitka daphnia sp, wchodzi w skład zooplanktonu, jest ważnym ogniwem sieci pokarmowej organizmów zamieszkujących zbiorniki słodkowodne. Zmieniające się warunki środowiskowe mają wpływ na wygląd i procesy życiowe rozwielitki. Uczestnicy pokazu przeprowadzą obserwacje tych zwierząt pod mikroskopem, jak również zaobserwują efekty tych zmian. Wiek: 3+

* „Czy nasza planeta jest w stanie sprostać Twoim potrzebom konsumpcyjnym?”
Prowadzący: Angelika Chołowienko, Magdalena Konys,
Uczestnicy z pomocą tablicy interaktywnej obliczą swój ślad ekologiczny i tym samym odpowiedzą sobie na pytanie, czy prowadzą ekologiczny tryb życia. Co zrobić, żeby być bardziej eko? Tego na pewno się dowiedzą. Wiek: 10 +

*„Zapylacze, a nasze codzienne życie”. Prowadzący: Klaudia Michalewicz, Ita Szczepańska.

Zapylanie jest niezbędne do życia na naszej planecie. Co pozostanie nam do jedzenia, jeśli zabraknie zapylaczy? Jak możemy im pomóc? Poznamy fascynujący świat małych owadów. Wiek: 3+

Pokaz z elementami warsztatu

* „Tworzymy zielony mikroświat w słoiku”. Prowadzący: Adriana Topczewska.

Uczestnicy poznają podstawy tworzenia kompozycji z żywych roślin w szklanych naczyniach – florariach. Dowiedzą się, jak samodzielnie wykonać mini-ogród: wybrać naczynie, przygotować odpowiednie podłoże, dobrać rośliny i elementy dodatkowe. Przygotują własne kompozycje w przyniesionych naczyniach. Najmłodsi uczestnicy umieszczą we florariach figurki zwierząt – przedstawicieli gatunków zagrożonych wyginięciem. Organizatorzy zapewniają podłoże, rośliny i figurki zwierząt. Prowadzący przedstawi znaczenie roślin w przyrodzie i dla człowieka. Wyjaśni procesy niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju w środowisku naturalnym i we florariach, m.in. oddychanie, pobieranie i obieg wody oraz fotosyntezę.
Wiek: 4+ lat

Warsztaty

„Ozoboty – zaprogramujmy czystą planetę”. Prowadzący: Aleksandra Dyrkacz, Natalia Pietrus-Czekałowska.
Warsztaty promują zrównoważony rozwój wśród najmłodszych.

Dzieciaki będą programować ozoboty i przemierzać trasy z wykorzystaniem technologii AR (rozszerzonej rzeczywistości). Na ekranie telefonów zaobserwują wykreowany, przyjazny świat.
Wiek: 4+ lat

 

fot.organizatorzy
fot.organizatorzy