Dzisiaj (2.10) o 17.00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej zostanie otwarta wystawa „Moim zdaniem… biżuteria z komunikatem”.

Ekspozycja to siedemnasta odsłona projektu przygotowanego przez Mariusza Pajączkowskiego i Marka Nowaczyka. Jego celem jest przywrócenie biżuterii zapomnianego komunikatu, jak przekonują organizatorzy narracji wyrażonej nowoczesnymi technikami i technologiami złotniczymi. Pomysłodawcy zauważyli, że od kilkunastu lat w polskiej sztuce złotniczej pojawiła się tendencja do tworzenia biżuterii unikatowej, w której jedynym środkiem wyrazu jest tylko forma.

W pierwszych wystawach uczestniczyli wyłącznie polscy artyści, z biegiem czasu zaczęli dołączać autorzy z Europy i świata. W Zielonej Górze zaprezentują się twórcy z sześciu kontynentów.

Autorzy projektu proponują aktywny współudział w wystawie. Każdy może przykleić kropkę przy pracach (na szybach), jeśli wywołają w nim emocje.

M. Nowaczyk jest historykiem sztuki, artystą złotnikiem. To inicjator powstania w 1991 r. Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych (STFZ). M. Pajączkowski od 1982 r. prowadzi swoją pracownię. W 2010 r. otworzył własną Galerię Otwartą w Sandomierzu, gdzie zorganizował 86 wystaw. Współtwórca Festiwalu Krzemienia Pasiastego w Sandomierzu.

Opiekunem wystawy jest Leszek Kania.

materiały organizatorzy
materiały organizatorzy
(rk)-WZG