Miesięcznik edukacyjny Perspektywy ogłosił wyniki najnowszego rankingu liceów i techników. Zielonogórskie szkoły mogą być z siebie zadowolone!

Uroczysta gala, podczas której ogłoszono wyniki XXII Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020, odbyła się 9 stycznia w Warszawie. – W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane 2.085 liceów ogólnokształcących i 1.728 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2019 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej – tłumaczą organizatorzy.

 

Największym sukcesem wśród zielonogórskich szkół cieszy się „Budowlanka”. Zajęła pierwsze miejsce w kategorii techników w województwie lubuskim, w rankingu krajowym uplasowała się na siódmym miejscu. Jest także najlepszym technikum budowlanym w Polsce. – W rankingu Perspektyw po raz czwarty zdobyliśmy złotą odznakę, trzeci raz jesteśmy w pierwszej dziesiątce techników w Polsce. Jest to możliwe dzięki naszej pracy, poświęceniu i zaangażowaniu. To wyróżnienie podkreśla naszą całościową pracę, a satysfakcja z niej jest bezcenna – przyznaje Małgorzata Ragiel, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 „Budowlanka”. Do oceny techników były brane pod uwagę takie kryteria jak: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.). Na trzecim miejscu w naszym województwie uplasował się zielonogórski „Ekonomik”.

 

Osobny ranking przygotowany został dla liceów ogólnokształcących. Kryteria były następujące: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.) oraz sukcesy w olimpiadach (25 proc.). Najlepszym liceum w Zielonej Górze zostało I Liceum Ogólnokształcące (trzecie miejsce w woj. lubuskim i 101. w kraju). – Jesteśmy zadowoleni z tego wyniku, ale wiemy, że stać nas na więcej. Cały czas pracujemy nad wynikami matur. Jednak szkoły nie mierzy się tylko rankingami. Ważne jest poczucie bezpieczeństwa, opieka psychologiczno-pedagogiczna, opinia absolwentów oraz wskaźniki przyrostu wiedzy. A te u nas cały czas są dodatnie – mówi Ewa Habich, dyrektor I LO. W pierwszej dziesiątce najlepszych liceów w woj. lubuskim znalazły się też trzy inne zielonogórskie licea: V LO (szóste miejsce), IV LO (siódme miejsce) oraz III LO (ósme miejsce). I LO im. E. Dembowskiego zajęło też pierwsze miejsce w woj. lubuskim w Rankingu Szkół Olimpijskich, który uwzględniał wyniki 55 ogólnopolskich i 20 międzynarodowych olimpiad przedmiotowych.

(ap)