Zielonogórski Cadillac to mistrzowie coverów. Na światowym poziomie grają kawałki takich kultowych zespołów jak Pink Floyd, Eagles, Led Zeppelin, Deep Purple, Metallica i wielu innych. Prezydent Janusz Kubicki wręczył Cadillacowi pamiątkowy dzwon na 30-lecie istnienia.

Na dzwonie znajdują się motywy winiarskie, logo Zielonej Góry, logo zespołu i tekst Pink Floyd w języku łacińskim. To utwór Hey You z albumu The Wall. Na dzwonie umieszczono ostatnie słowa z piosenki Together we stand, divided we fall (Razem stoimy, podzieleni upadamy).

Dzwon będzie towarzyszył zespołowi podczas koncertów po całej Polsce. Wykorzystywany jest nie tylko jako wyjątkowa scenografia ale także jako instrument w programie Pink Floyd. Dzwon miał być przekazany zespołowi wcześniej, jednak sprawy skomplikował koronawirus. Nadarzyła się okazja przy ostatnim koncercie online dla Ani w zielonogórskiej Hydrozagadce.

fot. Igor Skrzyczewski UM

– Taki dzwon od prezydenta daje dużą satysfakcję – mówi Jarosław Gil, który od 11 lat jest basistą i jednym z wokalistów Cadillaca. – Wydaje naturalny dźwięk C.

Gil potrafi też czarować na gitarze, sprawdza się jako kompozytor i autor anglojęzycznych tekstów. Pod szyldem Bullfinch wydał płyty „Background Noise”, „Absorber”  Grał w metalowych kapelach Betatest i 3:40.

Jakie są najbliższe plany zespołu Cadillac?

– Najpierw musimy przeżyć pandemię i zaszczepić się – śmieje się J. Gil. – A jak wreszcie wypuszczą nas wszystkich z domów, zagramy w Kawonie. Zobowiązaliśmy się do tego. Niedawno wystąpiliśmy online w Hydrozagadcce Zielonogórskiego Ośrodka Kultury dla Ani Orłowskiej, dziewczynki która choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Podczas aukcji charytatywnej Sabina Olechnowska wygrała możliwość pierwszego bicia w nasz dzwon. W Kawonie będzie miała taką możliwość.

Cadillac to nie tylko koncerty rockowe z coverami tuzów światowego rocka i metalu. Na imprezach okolicznościowych występuje z bardzo zróżnicowanym repertuarem. Cadillac to zespół czteroosobowy, lecz czasem, na przykład na potrzeby show muzycznego “Pink Floyd – The Dark Side Of The Moon”, grają w rozszerzonym składzie.

Najczęściej jednak na scenie występują: Jarek Gil, lider, basista i jeden z wokalistów, Marek Kieloch, perkusista i drugi wokalista, Zenek Chodorowski, gitarzysta, Zenek Czernicki, klawisze.

OBEJRZYJ OSTATNI KONCERT ONLINE CADILLAC:

(rk) - WZG