28 grudnia, w związku ze stanem epidemii, weszło w życie kolejne rozporządzenie w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów. Obowiązywać będzie do końca ferii zimowych, tj. do 17 stycznia przyszłego roku.

Wynika z niego, że dzieci ferie spędzą w domach. Dosłownie. Bo nadal od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00 będą one mogły przemieszczać się wyłącznie z dorosłym opiekunem.

Pozostałe ograniczenia w skrócie:

* Zamknięcie dyskotek i klubów nocnych, infrastruktura sportowa dostępna tylko do uprawiania sportu zawodowego oraz dla dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez związki sportowe.

* Zamknięcie stoków narciarskich

* Hotele dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków i pacjentów szpitali specjalistycznych. Otwarte hotele pracownicze.

* Zakaz handlu i prowadzenia działalności usługowej w galeriach handlowych z wyłączeniem: sklepów spożywczych, aptek, drogerii, księgarń, sklepów zoologicznych, budowlanych, meblowych, z akcesoriami samochodowymi i usługami telekomunikacyjnymi, usług: fryzjerskich, kosmetycznych, optycznych, medycznych, bankowych, pocztowych, polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek, ubezpieczeniowych, naprawy pojazdów, myjni samochodowych, ślusarskich, szewskich, krawieckich, pralniczych oraz gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu żywności na wynos.

* Osoby przyjeżdżające do Polski komunikacją zbiorową muszą poddać się 10-dniowej kwarantannie.

Ponadto kontynuowane są zasady sanitarne obowiązujące przed 28 grudnia.

(el)-ŁZ