Warto zajrzeć do Doliny Gęśnika. Z dnia na dzień jest piękniej! Wkrótce na miejskiej plaży pojawią się hamaki. Zobacz wleką galerię zdjęć z doliny!

fot. Piotr Jędzura ŁZ

Zielona Góra doczeka się nietypowego miejsca do wypoczynku na wodą. To nie tylko piach i hamaki. Poleżymy też na siatce rozpostartej nad strumieniem. O kąpieli jednak nie będzie mowy.

Różne wizje zagospodarowania Doliny Gęśnika poznaliśmy cztery lata temu podczas wielkiego pikniku na orliku przy ulicy Źródlanej. Zielonogórzan zachwycił m.in. pomysł zbudowania na rzeczce zbiornika wodnego, nad którym będzie można sobie posiedzieć i odpocząć.

Nowy wygląd doliny zaprojektował architekt Paweł Gołębiowski. Staw ma kilkadziesiąt metrów długości i kilkanaście szerokości. Nawet w trakcie upałów będzie wypełniony wodą.

Obok stawu zbudowano wielki pomost w kształcie prostokąta z wolną przestrzenią w środku. Tu zawiśnie niebieska siatka rozciągnięta nad Gęśnikiem.

fot. Piotr Jędzura ŁZ

Będzie dużo zieleni

– Inwestycja zmierza do odbioru końcowego – mówi Monika Krajewska, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji Miejskich w magistracie. – Wykonawca realizuje ostatnie prace. Pojawiły się miejsca do plażowania o nawierzchni piaskowej. Wkrótce będą montowane hamaki.

Zakończono montaż altan z ławostołami. – Wolnostojące ławostoły zachęcają do odpoczynku i spędzania czasu na wolnym powietrzu – dopowiada M. Krajewska.

Trwają nasadzenia zieleni. Trawa jest koszona, a cały teren porządkowany. Ponadto konserwowane są ścieżki z miału kamiennego. Wszystkie ławki z drzewa egzotycznego zostaną poddane impregnacji. Będą też ustawione tablice informacyjne, z których dowiemy się o sposobie korzystania z terenu.

Nie zabraknie elementów małej architektury. Prace odbiorowe zaplanowano w lipcu. Dolina Gęśnika jest stale monitorowana. Elektroniczne oko ma odstraszyć wandali.

W najwyższym miejscu, w pobliżu bloków przy ul. Strumykowej znajduje się doskonały punkt widokowy. Postawiono na nim altanę. W dole widać plaże i staw oraz mostki. Prowadzą do nich tradycyjne alejki oraz wyłożona polbrukiem pochylnia dla osób niepełnosprawnych. Tu również są zaplanowane trawiaste tarasy, na których będzie można usiąść i np. opalać się.

fot. Piotr Jędzura ŁZ

Warto odwiedzić Park Linowy

Kończy się przygotowanie stawu. Ale to tylko jedna część inwestycji. Przypomnijmy. Część rekreacyjna terenu jest już gotowa od półtora roku. To między innymi park linowy „Gęsie Tarasy”, plac zabaw przy orliku, miasteczko ruchu drogowego i wybieg dla psów. Te roboty wykonał poprzedni wykonawca zanim zbankrutował. Prace w części wypoczynkowej realizuje firma Arman Roboty Budowlane z Żar. To teren, który zaczyna się w pobliżu skrzyżowania ulic Źródlanej i Ludowej w kierunku ulicy Sulechowskiej. 100 metrów dalej od skrzyżowania skorzystamy z pierwszej plaży. Od Gęśnika oddziela ją skarpa obsiana trawą.

fot. Piotr Jędzura ŁZ

« 1 z 4 »
(rk)-WZG