Zgodnie z planem przebiegają prace przy adaptacji budynku przy al. Wojska Polskiego, gdzie będzie działał Dom Samotnej Matki i Ośrodek Interwencji Kryzysowej dla ofiar przemocy domowej. Zobaczcie zdjęcia z inwestycji!

Roboty podzielono na dwa etapy. Do połowy grudnia przygotowano pomieszczenia Domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży. To jest stan surowy inwestycji, tzn. pomalowano ściany, ale obiekt będzie wyposażony w drugiej połowie roku. Ta część zadania musiała być gotowa do końca 2020 r., bo miasto otrzymało na nie 872 tys. zł dotacji z budżetu państwa. Do 15 maja, czyli zgodnie z przyjętym harmonogramem trwają prace remontowe w pomieszczeniach pod Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Wykonawca – Zakład Remontowo-Budowlany Maciej Jakuboszczak odnawia części wspólne obu obiektów np. korytarze.

fot. Piotr Jędzura ŁZ
fot. Piotr Jędzura ŁZ

– Obecnie prace koncentrują się na całym piętrze, rozpoczęto roboty związane z przebudową  dojścia do budynku – mówi Monika Krajewska, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji Miejskich w magistracie. – W Domu Samotnej Matki większość pomieszczeń wykończono, układana jest glazura w części łazienek. W trakcie jest też wykonanie szybu windowego.

Przypomnijmy. Obecna siedziba Domu przy ul. Piaskowej prowadzonego przez Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka jest w złym stanie technicznym. Potrzebny byłby kompleksowy remont. Po przeprowadzce Dom Samotnej Matki i Ośrodek Interwencji Kryzysowej zaczną działać w znacznie lepszych warunkach. W starej siedzibie placówka ma do dyspozycji 350 mkw. powierzchni, w nowej będzie to ponad 700 mkw.

fot. Piotr Jędzura ŁZ
fot. Piotr Jędzura ŁZ

Telefon zaufania i wsparcie dla samotnych ojców

W Domu Samotnej Matki ma być 20 miejsc, w Ośrodku Interwencji Kryzysowej kolejnych 8. W OIK panie doświadczające przemocy domowej w rodzinie skorzystają z poradnictwa prawnego, psychologicznego, mediacji rodzinnych. OIK uruchomi telefon zaufania dla ofiar przemocy. Rodzice zostaną zaproszeni na zajęcia z umiejętności wychowawczych. Nie zabraknie grup wsparcia np. dla ojców samotnie wychowujących dzieci.

Co roku w ośrodku pomoc otrzymuje ok. 1000 osób. W całym kraju niewiele jest obiektów spełniających wymogi Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Ośrodek o zasięgu regionalnym pomoże nie tylko zielonogórzankom.

Przed budynkiem, który będzie ogrodzony, zaplanowano 15 miejsc postojowych. Do remontu są jeszcze jezdnie przy ośrodku.

Placówka dostanie świetlicę, stołówkę i całe zaplecze socjalne.

Wszystkie remonty zamkną się w kwocie 1 mln 773 tys. zł.

fot. Piotr Jędzura ŁZ
fot. Piotr Jędzura ŁZ

Przez lata w budynku przy al. Wojska Polskiego działało Pogotowie Opiekuńcze. Sąsiaduje z domkami rodzinkowymi dla młodzieży i parkiem. W pobliżu funkcjonuje nowy miejski żłobek, który w tym roku zostanie rozbudowany.

Przeprowadzka Domu Samotnej Matki odbędzie się w wakacje, pomogą w niej żołnierze z Sulechowa.

 

 

(rk)-WZG