W Centrum Przyrodniczym możemy się poczuć tak, jakbyśmy wchodzili do lasu. Specjaliści odtworzyli środowisko życia leśnych zwierząt wewnątrz jednej z sal ekspozycyjnych. Efektem jest wystawa „Zwierzęta naszych lasów”. Zobaczymy na niej również okazy zwierzyny, którą można spotkać w lesie.

Na wystawie znajdują się spreparowane zwierzęta po wypadkach komunikacyjnych. Są wśród nich ptaki, gatunki zwierzyny łownej czy zwierzęta ze środowiska wodnego.

Przede wszystkim są tutaj wyeksponowane m.in. dziki – praktycznie cały asortyment zwierzyny łownej, od dzików przez szopy pracze, drapieżniki, po zwierzynę drobną, jaką jest zając i kuropatwa – mówi  Jacek Banaszek, łowczy okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego. – Są także zasygnalizowane biotopy, w jakich one występują, gdzie je można spotkać. Myślę, że jest to pewna kompatybilność tej wystawy, która przy dobrej umiejętności obserwacji przyrody daje nam dużo informacji.

Ekspozycja zwierząt leśnych została przeniesiona z innej części Centrum Przyrodniczego.

W związku z tym, że mieliśmy teraz przearanżowane nasze wnętrze, jest nowa wystawa “ZOOM”, musieliśmy zmienić lokalizację wystawy “Zwierzęta naszych lasów” – wyjaśnia  Krystyna Walińska, kierownik Centrum Przyrodniczego. – To sprowokowało nas do stworzenia nowej scenografii. Jak możemy zobaczyć, wprowadza nas w atmosferę leśną, są też odgłosy lasu. Możemy poznać zwierzęta od strony ich ekosystemów, mamy też opisy poszczególnych gatunków zwierząt. Wystawa ma zarówno walor edukacyjny, jak i możemy mieć tutaj namiastkę lasu.

Wystawa „Zwierzęta naszych lasów” jest stałą ekspozycją centrum. Można ją zwiedzać oczywiście z zachowaniem zasady dystansu społecznego.

Aleksandra Pietruszewska-WZielonej.pl