Dziś Światowy Dzień Ochrony Środowiska, który  został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku.  Obchodzony corocznie 5 czerwca w ponad 100 państwach w celu przypomnienie o głównych problemach ekologicznych oraz poszukiwaniu rozwiązań.

W ramach ochrony środowiska powinniśmy podejmować działania mające na celu zapobieganie wyrządzania szkód lub naprawę wyrządzonych szkód w naszym otoczeniu i zasobach naturalnych. Codziennie, każdy z nas może przyczynić się do „lepszego jutra”. Małe gesty to wielkie zmiany, które opłacają się nam i całej planecie. Zacznijmy zmieniać swoje przyzwyczajenia, nawyki, żyć z myślą o naturze. Wystarczy pamiętać i wprowadzić w życie kilka prostych ale jakże istotnych zasad np. segregujmy śmieci, oszczędzajmy wodę i prąd, nie kupujmy tego czego nie potrzebujemy, zamieńmy samochód na rower, pijmy kranówkę, nie używajmy foliówek.

fot. dg UM

Miasto Zielona Góra od lat prowadzi wiele akcji w trosce o środowisko m.in. zachęca i pomaga w zmianie systemu ogrzewania poprzez likwidację istniejącego źródła ciepła opalanego paliwami stałymi i wymiany go na źródło niskoemisyjne. Prowadzone jest także usuwanie szkodliwego azbestu i wyrobów, które  go zawierają z terenu miasta Zielona Góra. Mieszkańcy zachęcani są do picia wody z kranu, czy jazdy rowerem po licznych ścieżkach rowerowych na terenie naszego miasta i gminy. Miasto poprzez akcje edukacyjne zachęca do segregacji odpadów. Dużą popularnością cieszą się zajęcia w szkołach i przedszkolach, podczas których dzieci utrwalają zasady segregacji, a także dowiadują się o idei zero waste i o tym, co zrobić, aby produkować mniej śmieci. Ochrona środowiska to także dbanie o ekosystem dlatego w Zielonej Górze walcząc ze zmieniającym się klimatem i dbając o bioróżnorodność od dwóch lat Zakład Gospodarki Komunalnej  zakłada łąki kwietne. W tym roku także zmieniły się zasady koszenia, to znaczy kosiarki są tylko tam, gdzie wymaga tego bezpieczeństwo – przy drogach, w pasach rozdziału jezdni czy w okolicy ścieżek rowerowych.

fot. dg UM

Warto pamiętać i troszczyć się o środowisko przez cały rok.

DG - WZG