Dzisiaj w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Elektronik” otwarto salę patronacką EkoEnergetyki-Polskiej, zielonogórskiego lidera w branży elektromobilności.

W szkole przedstawiciele firmy przekonywali uczniów, że przy budowaniu kariery zawodowej poważnie powinni wziąć pod uwagę branżę elektromobilną.

Bartosz Kubik, prezes zarządu Ekoenergetyki podkreśla, że firma stawia sobie za punkt honoru rozwój elektromobilności w Polsce i Europie. Obecnie nie ma kłopotów z pracownikami, ale w perspektywie kilku lat potrzebna będzie kompetentna i dobrze wykształcona kadra, a tej brakuje. – Chcemy, aby Polacy nie tylko eksportowali ładowarki do pojazdów elektrycznych, ale korzystali z nich w kraju. Zdajemy sobie sprawę, że wielu dobrze wykształconych młodych ludzi wyjedzie z Zielonej Góry. Część z nich możemy zatrzymać oferując im dobrą pracę – zaznacza.

W szkolnym laboratorium znajdzie się infrastruktura do ładowania pojazdów. Uczniowie poznają tajniki nowoczesnych ładowarek. – W przyszłości uruchomimy klasę patronacką  i specjalny kierunek – zapowiada prezes B. Kubik.

W planach są ćwiczenia z ładowania pojazdów na specjalnych makietach.

Stanisław Rogulski, dyrektor Elektronika  liczy na dobrą współpracę z firmą z branży, która ma świetlane perspektywy. – Zawsze stawialiśmy na nowe technologie – podkreśla.

Z dużą nadzieją w przyszłość patrzą uczniowie Bartosz Przybysz i Oskar Marciniak. – Pewnie, że chcemy mieć dobrą pracę i przyzwoite zarobki – mówią zgodnie. – Będziemy uczestniczyć w zajęciach i warsztatach w laboratorium. Odnawialne źródła energii to nasza przyszłość. Nie możemy bazować na węglu i ropie.

EkoEnergetyka-Polska to jedna z prężnie rozwijających się firm w Zielonej Górze –twierdzi Arkadiusz Kowalewski, prezes zarządu Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. – To wzorcowy przykład rozwoju w biznesie. Wszystko zaczęło się od akademickiego inkubatora przedsiębiorczości, później był miejski inkubator przedsiębiorczości, i w końcu strefa przemysłowa w Nowym Kisielinie. EkoEnergetyka ufundowała sprzęt do laboratorium, wyposażyła salę. Dobrze, że stawia na młodzież – kończy.

Zaczynali we dwójkę

Ekoenergetykę założyli w 2009 r. dwaj przyjaciele ze studiów Bartosz Kubik i Maciej Wojeński. Zaczynali od dostarczania ładowarek do samochodów osobowych, następnym krokiem były miejskie autobusy elektryczne. Stacje do ładowania pojazdów przy użyciu pantografu (urządzenia do odbierania prądu w autobusach) stanęły m.in. w Zielonej Górze, Krakowie, Warszawie, Inowrocławiu, Lulea (Szwecja), Malmo (Szwecja), Kristiansand (Norwegia), Hamburgu (Niemcy), Paryżu, Moskwie, Barcelonie, Singapurze, Helsinkach, Istambule.

Stacje szybkiego ładowania samochodów elektrycznych są z kolei na polskich stacjach PKN Orlen.

Firma zrealizowała zamówienia dla 52 miast w 11 państwach.

Zdobyła nagrody wielu prestiżowych organizacji m.in. Lidera Elektromobilności  i nominację do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w kategorii Lider MŚP (małe i średnie firmy). W 2019 r. otrzymała m.in. statuetki Gepard Biznesu i Brylant Polskiej Gospodarki. Zatrudnia ok. 250 osób.

RK