Dzisiaj w Dolinie Gęśnika, radny Filip Gryko i pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej sadzili zioła, w miejscach wybranych przez mieszkańców.

ZGK zapytał zielonogórzan, gdzie postawić pięć donic z ziołami. Najwięcej osób wskazało na plac zabaw przy ul. Źródlanej i ścieżkę przy miasteczku ruchu drogowego. I to w tych dwóch miejscach pojawiły się w czwartek donice. – Posadziliśmy siedem gatunków ziół: szczypiorek, pietruszkę, lubczyk, oregano, rozmaryn, miętę i melisę – wylicza Agnieszka Barczyk z ZGK. – Wiosną dosadzimy bazylię, bo ta roślina nie jest odporna na mrozy. W donicach znajdą się też rośliny ozdobne, których zażyczyli sobie mieszkańcy na pikniku konsultacyjnym, czyli lawenda, żurawka, chryzantema, kapusta jadalna i wrzosy.

Na pomysł wpadł Filip Gryko, który przekazał na zielniki 5 tys. zł z puli radnego. – Chcemy, aby zielonogórzanie stali się gospodarzami tego miejsca – mówi. – Każdy będzie mógł się poczęstować szczypiorkiem lub bazylią. To jest eksperyment – przyznaje. – Jeżeli się sprawdzi, zielniki powstaną w parkach np. na Partyzantów, Sowińskiego, Ochli lub Kiełpinie.

Warto wspomnieć, że ZGK opiekuje się już zielnikiem przy ul. Lisiej. Zielniki zostaną zabezpieczone przed mrozami i oznaczone. Dowiemy się, z jakich ziół możemy skorzystać i do czego służą.

RK