Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki złożył dziś codzienny raport o stanie epidemicznym naszego miasta. Przedstawił także model, który panuje w Szwecji. Przeczytaj raport prezydenta.

Zdjęcie profilowe Janusza Kubickiego, Obraz może zawierać: Janusz Kubicki, uśmiecha się, okulary, na zewnątrz i zbliżenieKochani dziś koniec dobre passy mamy 2 nowe przypadki. Tylko czy to jest aż taka zła wiadomość 2 osoby chore? Żyje w Zielonej ponad 141 000 mieszkańców, 2 mają objawy, ale chorobę przechodzą lekko, więc leczą się w domu. W szpitalu jest 6 chorych na całe województwo (czyli na ponad 1 000 000 mieszkańców). A my dalej mamy zamknięty świat. Warto się nad tym zastanowić i zacząć wracać do normalności.

Przytoczę słowa Polaka który mieszka na stałe pracuje w Szwecji: – Przyjazd ze Sztokholmu do Polski, zwłaszcza w sytuacji, gdy po zejściu z promu czeka 14-dniowa kwarantanna to spory szok. Szwedzi do epidemii podchodzą bardzo spokojnie. Pracujemy normalnie, Zakazano zgromadzeń powyżej 50 osób. Część osób nosi maseczki, ale nie jest to powszechny widok. W autobusach oddzielono strefę kierowcy, a w niektórych sklepach widziałem linie, które przypominają by zachowywać dystans. Ale nie we wszystkich. Generalnie władze raczej proszą i apelują o rozsądne zachowania mieszkańców, ale niczego nie zakazują. Sklepy są otwarte, fryzjerzy działają, w czasie lunchu w bufetach pojawiają się ludzie, bo Szwedzi generalnie mało gotują w domach. Matki z dziećmi robią zakupy, wszyscy kupują węgiel drzewny i ruszty, szykując się na sezon grillowy.
Jeszcze jedna wypowiedź tym razem już Szwedzkiego epidemiologa: Kraje, które wprowadzają tzw. lockdown (zamknięcie wszystkiego) podejmują ogromne ryzyko, a nie ratują nikogo. W Europie doszło niemal do wyścigu między państwami o to, które z nich wprowadzi bardziej restrykcyjny lockdown. To były jednak decyzje polityczne a nie naukowe, w tym mnóstwo niepotrzebnych.

Jak widać można inaczej, można bardziej normalnie. Chyba zdecydowanie wolę model Szwedzki, od tego który jest u nas. Jak uważacie Szwedzi maja rację czy są w wielkim błędzie?

PS. Witaminy zawsze wskazane 😉

Kochani dziś koniec dobre passy mamy 2 nowe przypadki. Tylko czy to jest aż taka zła wiadomość 2 osoby chore? Żyje w…

Opublikowany przez Janusza Kubickiego Czwartek, 7 maja 2020