Prezydent Janusz Kubicki podczas dzisiejszego raportu poinformował o otwarciu żłobków i przedszkoli, oraz przedstawił stan epidemiczny Zielonej Góry. Przeczytaj raport prezydenta.

Kochani. W nocy spokojnie W szpitalu 5 osób w tym 1 z ZG ale pani już leży od 23 marca. 15 osób jest w kwarantannie domowej decyzja sanepidu. 1 osoba chora dodatnia w izolacji domowej. 4 osoby w kwarantannie na UZ. Wczoraj pobrano z DPS ul. Słowackiego profilaktycznie wymazy na sprawdzenie Covid.

Dziś temat numer jeden to przedszkola i żłobki. Rząd powiedział, ze można otwierać ale decyzja należy do….samorządu. Słowem my jesteśmy dobre wujki a jeśli któryś samorząd nie będzie chciał to jest ten zły. Albo otwieramy, albo nie. Z drugiej strony od wielu dni wszyscy mówią, że w lubuskim tych zakażeń jest tak mało, dlatego ograniczenia i obostrzenia powinny być u nas o wiele mniejsze. Dlatego w porozumieniu z panią Wiolettą Harężlak i jej zespołem, podjąłem decyzję, że otwieramy wszystkie żłobki i przedszkola publiczne. Koniec kropka, wracamy do sytuacji sprzed pandemii. Ale chciałem zwrócić uwagę, ze rząd jednocześnie wydał „zalecenia”. I musze powiedzieć, iż to mnie mocno zirytowało. Bo po pierwsze rząd wydaje zalecenia, które nie mają żadnej mocy prawnej! Wielu rodziców zrozumie je jako polecenia i będzie od nas wymagało by było tak jak sobie wymyślił minister. Po drugie wkurzyłem się, bo łatwo wymyślać takie zalecenia za biurkiem w Warszawie ale tu na miejscu, są dziesiątki różnych sytuacji, uwarunkowań jak to się ładnie mówi, które nie zawsze pasują do tych pięknie wymyślonych „zaleceń”. Większość z nich nie da się w 100% przestrzegać. To nie realne zwłaszcza w przypadku tak małych dzieci, niech ktoś im to wyjaśni i nauczy jak je przestrzegać. Dlatego proszę rodziców o wyrozumiałość jeśli gdzieś na początku będą jakieś niedociągnięcia. Nie krzyczcie proszę na panie dyrektorki, wychowawczynie przedszkolne, obsługę. Oni przecież będą starali się w tym nietypowym czasie zając waszymi dziećmi.
Pamiętajcie o jednym to nie jest obowiązek aby Wasze dzieci chodziły do przedszkoli czy żłobków. Jeżeli ktoś ma możliwość to proszę o to aby nie wysłać dzieci do placówek.
Będziemy monitorować sytuację i jeżeli znaczenie się coś dziać to nie miejcie złudzeń, zamkniemy ponownie przedszkola i żłobki.
Proszę o Wasze zdanie w tym temacie?

Kochani. W nocy spokojnie W szpitalu 5 osób w tym 1 z ZG ale pani już leży od 23 marca. 15 osób jest w kwarantannie…

Opublikowany przez Janusza Kubickiego Czwartek, 30 kwietnia 2020