“Jego Ekscelencja Sztych”, to nowa wystawa w zatońskiej oranżerii. Galeria prowadzona przez fundację „Ogrody Kultury” rozpoczyna 2021 rok wystawą rycin. Dzięki Fundacji Ogrody Kultury, Stowarzyszeniu Nasze Zatonie oraz Miastu Zielona Góra mogą Państwo zobaczyć wystawę online. Zapraszamy!

Sztych to stara, szlachetna technika graficzna wymagająca tyleż talentu ile precyzji i cierpliwości, albowiem sztych nie toleruje pomyłki. Grafiki w tej technice powstają w wyniku odbitki na papierze farby, która zalega w wyżłobionych rylcem otworach, w metalowej płycie. Określa się ją również jako technikę druku wklęsłego.

Na wystawie w oranżerii można podziwiać staloryty i miedzioryty z XIX wieku, na których podglądamy dyskretnie ludzi podczas codziennych zajęć, uroczystych chwil, rozmów czy zabaw. Zostały one wykonane w Anglii, Francji i Niemczech przez anonimowych rytowników, a mimo to zachwycają nas swoim pięknem. Wśród grafik, prócz sztychów, znajdziemy przepiękny drzeworyt sztorcowy, który z kolei jest wykonany techniką druku wypukłego. Wystawa jest czynna w dni powszednie w godzinach 15.00-18.00, a w soboty i niedziele 11.00-19.00.

is - wzg