Dzisiaj w sali kolumnowej urzędu marszałkowskiego odbyła się gala z okazji 45-lecia Elektrociepłowni Zielona Góra. Prezydent Janusz Kubicki wręczył brązowe i srebrne medale osobom zasłużonym dla ciepłownictwa, emerytowanym pracownikom firmy. Złotym medalem uhonorował prezesa Krzysztofa Kwietnia

J. Kubicki podziękował byłemu prezesowi M. Babiuchowi za jego pracę na rzecz energetyki. – Marian nie mogę już dać ci żadnego odznaczenia, bo wszystkie już otrzymałeś – zwrócił się do Babiucha. – W tych 45 latach kilkanaście jest moich jako prezydenta miasta. Jestem dumny, że poznałem wszystkich ludzi, którzy nauczyli mnie skąd się bierze prąd w mieście i jak ważne dla Zielonej Góry jest bezpieczeństwo energetyczne – przekonywał. – Cieszę się, że firma wróciła w polskie ręce i jest duża szansa na budowę drugiego bloku parowo-gazowego w mieście. Kilkanaście lat o to zabiegamy. Kiedyś przygotowaliśmy z M. Babiuchem projekt budowy sieci trolejbusowej. Nie udało się, ale dzięki tym koncepcjom obecnie mamy najwięcej autobusów elektrycznych w kraju.

Kolejne wyzwania

K. Kwiecień, prezes zarządu i dyrektor generalny Elektrociepłowni Zielona Góra. – 45 lat to bardzo dobry powód do świętowania – mówił. – Jesteśmy w takiej kondycji, jak dobrze zadbany 45-latek. Nie mogę nie wspomnieć o wszystkich pracownikach, którzy przyczynili się do sukcesu spółki. Nasz zakład jest liderem polskiego ciepłownictwa. Początki były trudne, dlatego wielkie dowody uznania należą się pionierom ciepłownictwa – podkreślał. – Myślimy o kolejnych dużych wyzwaniach, pozytywnie patrząc w przyszłość. Cieszymy się, że jesteśmy w grupie PGE Energia Cieplna.

Na uroczystość przybyli m.in. Wojciech Perczak, wicewojewoda lubuski, Elżbieta Polak (marszałek województwa lubuski), Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Energia Cieplna SA, Przemysław Kołodziejak, wiceprezes zarządu PGE Energia Cieplna SA i Jakub Kozera, wiceprezes zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA, Marian Babiuch, prezes Lubuskiego Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Energetyki, długoletni prezes Elektrociepłowni Zielona Góra.

– Gratuluję wielkich sukcesów – mówiła marszałek E. Polak. – Zielonogórska Elektrociepłownia wyprzedziła wiele firm, stawiając na ekologię. W Lubuskiem duży nacisk kładziemy na zdrowie i jakość życia, a Elektrociepłownia już w 2012 r. zrezygnowała z węgla.

Zakład produkuje energię i ciepło od października 1974 r. W 2012 r. powstał jeden z pierwszych bloków parowo-gazowych w Polsce. Elektrociepłownia wspiera najbardziej potrzebujących, których nie stać na zapłacenie rachunków za ogrzewanie. W ostatnich latach w ramach akcji „Dzielimy się ciepłem”, przekazała na ten cel blisko milion złotych.

Elektrociepłownia zaopatruje w ciepło blisko połowę mieszkańców miasta.