Kino Wenus, kultowe niegdyś miejsce, widziane za dnia. Podobno swego czasu był to największy neon w województwie – pisze Tomasz Czyżniewski i publikuje archiwalne zdjęcia. Dodatkowo mały rarytas; poznajecie panią wchodząco do kina na premierę filmu? To Beata Tyszkiewicz. Może ktos podpowie co to była za premiera lub inna okazja? 

Zdjęcie profilowe Tomasza Czyżniewskiego, Obraz może zawierać: 1 osobaMam słabość do neonów. Pisałem o tym wczoraj pokazując zdjęcia kilku świetlnych reklam: Delikatesów, Żubra, Wedla i baru mlecznego przy pl. Pocztowym. Dzisiaj kolejny obrazek.
To kino Wenus, kultowe niegdyś miejsce, widziane za dnia. Podobno swego czasu był to największy neon w województwie.

Do dziennego zdjęcia dołożyłem dwa znane ujęcia nocne, żeby można było porównać jak kino „świeciło”. Dodatkowo mały rarytas; poznajecie panią wchodząco do kina na premierę filmu? To Beata Tyszkiewicz. Może ktos podpowie co to była za premiera lub inna okazja? 

Montaż neonu rozpoczęto w kwietniu 1961 r. Kino było gotowe trzy miesiące później. Pierwszy seans wyświetlono 21 lipca 1961 r.
#DawnaZielonaGóra #neony #kinoWenus

Fot. Czesław Łuniewicz – zbiory Archiwum Państwowe w ZG
fot. Bronisław Bugiel

Przypominam, że w moich tekstach o dawnej Zielonej Górze, wykorzystuję również Wasze wspomnienia. Dopisanie uwag i wspomnień traktuję jako zgodę na publikację. W ten sposób razem możemy ciekawiej opowiadać o naszym mieście.

facebook Tomasz Czyżniewski