Pandemia koronawirusa niestety dotknęła każdego z nas i odbiła piętno na każdej dziedzinie życia. Nie ominęła też sfery duchowej. W związku z obecną sytuacją Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze ogłosił zasady tegorocznej kolędy. Tym razem wizyta duszpasterska będzie miała formę inną niż zwykle.

To już pewne, w Zielonej Górze jak i w całym województwie lubuskim nie będzie kolędy 2020/2021. Jak czytamy w komunikacie podanym na stronie diecezji zielonogórsko – gorzowskiej  zamiast odwiedzin duszpasterzy w domach wierni zostaną zaproszeni na spotkanie kolędowe przy żłóbku po wieczornej mszy św. Spotkanie to odbędzie się w kościele, z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych, a parafianie wezmą w nim udział w mniejszych grupach (mieszkańcy poszczególnych ulic lub rejonów parafii).

Na spotkanie kolędowe złoży się śpiew kolęd, czytanie Ewangelii, słowo duszpasterza, modlitwa powszechna, błogosławieństwo wody, błogosławieństwo wiernych. Uczestnicy spotkania będą zachęceni, by po powrocie do domu zebrać się w gronie rodzinnym na modlitwę i pokropić mieszkanie wodą święconą zabraną z kościoła.

Co ważne, proboszcz może również zaproponować parafianom, że w szczególnych przypadkach, takich jak błogosławieństwo nowego mieszkania, czy odwiedziny osoby chorej, niepełnosprawnej, istnieje możliwość krótkiej indywidualnej wizyty duszpasterskiej na wyraźne zaproszenie przez wiernych.

dg - wzg